[email protected]  32 720 94 75
O nasAranżacjeBlogGaleria realizacjiNowości

Bezpieczeństwo w pracy - jak o nie zadbać?

Spis treści

1. Bezpieczeństwo i higiena pracy - co to jest?

2. Dlaczego wysoki poziom BHP przynosi korzyść?

3. Kilka prostych zasad, jak zwiększyć bezpieczeństwo w miejscu pracy

4. Oznakowania BHP w miejscu pracy

5. Dobrze dostosowane stanowisko pracy

6. Odpowiednia odzież ochronna

7. Regularne szkolenia BHP

Bezpieczeństwo i higiena pracy - co to jest?

Bezpieczeństwo i higiena pracy, w skrócie BHP, to zbiór przepisów i zasad, których przestrzeganie w miejscu pracy ma zapobiegać wypadkom oraz chorobom zawodowym. Przepisy BHP określają także warunki pracy, które mają zapewnić pracownikom higieniczne środowisko pracy. Pracodawca ma obowiązek zapewnić jak najlepsze warunki pracy tak, aby pracownik miał możliwości do wykonywania swoich obowiązków, które są określone w umowie. Pracownik także jest zobowiązany do przestrzegania zasad tak, aby wykonywane czynności nie doprowadziły do żadnego wypadku. Instytucją, która czuwa nad przestrzeganiem prawa pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, jest Państwowa Inspekcja Pracy. Kontroluje ona zakłady pracy i nadzoruje przestrzeganie przez nie przepisów zapewniających pracownikom odpowiednie warunki pracy.

Dlaczego wysoki poziom BHP przynosi korzyści?

Zaniedbania w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy prowadzą do wielu konsekwencji. Tracą na nich wszyscy - od pracowników po krajowe systemy ochrony zdrowia. Dlaczego? Kraje o niskich standardach bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy zużywają cenne zasoby na leczenie urazów i chorób, których można było uniknąć. Jakie korzyści przynosi więc wdrożenie zasad BHP w firmach oraz przedsiębiorstwach?

  • Zwiększenie wydajności dzięki zmniejszeniu poziomu absencji w wyniku choroby.
  • Zmniejszenie kosztów opieki zdrowotnej.
  • Utrzymanie aktywności zawodowej osób starszych.
  • Komfort pracy osób zatrudnionych.

Kilka prostych zasad, jak zwiększyć bezpieczeństwo w miejscu pracy

Już wiesz jakie korzyści przynosi odpowiednia troska o bezpieczeństwo w miejscu pracy. W końcu bezpieczeństwo to jeden z najbardziej kluczowych elementów w każdej przestrzeni firmowej, publicznej oraz użytkowej! Sprawdź, jak zadbać o nie w kilku prostych krokach!

Oznakowania BHP w miejscu pracy

Odpowiednio zastosowane znaki informacyjne oraz ostrzegawcze przyczyniają się nie tylko do zminimalizowania ryzyka wypadków w miejscu pracy, ale i do lepszej organizacji pracowników oraz sprawniejszego przepływu informacji. Miejsce pracy możesz oznakować na wiele sposobów oraz za pomocą różnych narzędzi. Sprawdź, które z nich najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie!

Oznakowania BHP w miejscu pracy

Naklejki BHP w miejscu pracy

Oznaczenia BHP w postaci praktycznych naklejek okażą się niezbędne w wielu przedsiębiorstwach oraz w budynkach użyteczności publicznej, takich jak magazyny, hale produkcyjne, biurowce, urzędy, szkoły, przedszkola i szpitale.W zależności od miejsca, w których zamierzasz je zastosować na rynku znajdziesz szeroką ofertę naklejek BHP przeznaczonych do różnych celów - od oznaczeń parkingowych, instalacji technicznych aż po naklejki z zakresu ochrony biologicznej czy też znaki nakazu, zakazu oraz naklejki informacyjne. Ich montaż oraz demontaż jest banalnie prosty, dzięki czemu na bieżąco możesz aktualizować niezbędna oznaczenia na maszynach, regałach czy też drzwiach.

Magnesy BHP w Twojej firmie

Magnesy BHP doskonale sprawdzą się w halach produkcyjnych oraz na magazynach. Przyklejone do powierzchni maszyn czy też regałów poinformują pracowników o instrukcjach korzystania z danych urządzeń, ostrzegą ich o uszkodzonych maszynach, ale też poinformują o tym, co znajduje się w danym regale magazynowym, ułatwiając oraz przyspieszając pracę. Dzięki ich łatwej w montażu formule, możesz przenosić je nieskończoną ilość razy!
Magnesy BHP w Twojej firmie

BHP - tabliczki ostrzegawcze

Oznaczenia BHP umieszcza się na wielu budynkach użyteczności publicznej, takich jak magazyny, hale produkcyjne, biurowce, urzędy, szkoły, przedszkola i szpitale. Mają one za zadanie informować, ostrzegać o ewentualnych niebezpieczeństwach oraz wskazywać na różnego rodzaju zagrożenia, które mogą występować w miejscu pracy. Tabliczki BHP często zawierają również instrukcje postępowania w razie zagrożenia takiego jak pożar czy też skażenie biologiczne. Dzięki ich odporności na warunki atmosferyczne, możesz umieścić je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wykorzystaj tabliczki informacyjne, nakazu, ostrzegawcze, zakazu dla zwiększenia bezpieczeństwa w Twojej firmie bądź przedsiębiorstwie!
BHP - tabliczki ostrzegawcze

Dobrze dostosowane stanowisko pracy

Pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom czyste i bezpieczne pomieszczenia, a także stanowisko pracy dostosowane do tak samo istotnych potrzeb psychofizycznych. Dodatkowo, osoba zatrudniająca ma obowiązek poinformować pracownika o niebezpieczeństwach związanych z pracą na konkretnym stanowisku. Powinien także przedstawić procedurę radzenia sobie w sytuacji zagrożenia!

Odpowiednia odzież ochronna

Na niektórych stanowiskach - szczególnie w miejscach pracy takich jak hale produkcyjne, budowy bądź magazyny, należy wykonywać daną pracę w odzieży ochronnej. Jej zapewnienie leży w obowiązkach pracodawcy. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy mogą to być na przykład obuwie ochronne, kask, rękawice czy też ochronne okulary.

Regularne szkolenia BHP

Pracownicy mają obowiązek uczestniczyć w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Takie wydarzenia to okazja do zapoznania się z przepisami, które w sytuacji zagrożenia mogą uratować im życie bądź zdrowie. Jak często powinny być przeprowadzane szkolenia BHP? Okresowe szkolenia BHP muszą być powtarzane w czasie trwania stosunku pracy pracowników. Częstotliwość ich przeprowadzania uzależniona jest od stanowiska zajmowanego przez pracownika w zakładzie pracy.

BHP w pracy to podstawa! Zadbaj o bezpieczeństwo swoich pracowników i wspólnie cieszcie się komfortowym miejscem pracy!

Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć
Udostępnij wpis:   
Ostatnio oglądałeś
Zapytaj na czacie