[email protected]  32 720 94 75
KontaktO nasBlogGaleria realizacjiNowości

Mieszkanie w stanie deweloperskim - jak urządzić je krok po kroku?

Podjęliście już decyzję - kupujemy mieszkanie! Wstrzymajmy się jednak z wyborem wymarzonego kinkitu bądź projektowaniem mebli i zajmijmy podstawowymi pojęciami, które pomogą wybrać Wam najlepsze rozwiązania, korzystne oraz dostosowane do Waszych potrzeb oraz stylu życia.

Stan deweloperski czy rynek wtórny?

Szablon malarski dmuchawiec

To decyzja, która musisz podjąć jako pierwszą, w dodatku będzie ona jedną z trudniejszych!

Stan deweloperski

To świetne rozwiązanie dla młodych rodzin, które chciałaby aby ich mieszkanie było dostosowane dokładnie do ich potrzeb. Możliwość uczestniczenia w procesie powstawania mieszkania, wprowadzania zmian sprawia, że nasz przyszły dom, zostaje uszyty na miarę. Atrakcyjna okazać może się też nowa okolica, ciekawe zabiegi zastosowane przez projektantów oraz sąsiedztwo innych, nowoczesnych budynków. Mieszkania z rynku pierwotnego będą generowały również niższe koszty eksploatacji, ponieważ często stosuje się w nich nowatorskie rozwiązania oszczędzania energii czy też wody.

Rynek wtórny

Mieszkania z drugiej ręki z zasady są tańsze niż te, które oferuje rynek pierwotny, jednak należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą sprawić, że zapłacimy za nie stanowczo więcej niż pierwotnie przypuszczaliśmy. Bardzo ważny jest stan techniczny mieszkania, który w przypadku nieprawidłowości może wygenerować naprawdę spore koszty, a nawet przekroczyć cenę mieszkania z rynku pierwotnego. Jeśli jednak zdecydujemy się na mieszkanie z rynku wtórego, prawdopodobnie będzie ono gotowe od razu do zamieszkania, w przeciwieństwie do mieszkania z rynku pierwotnego.

Mieszkanie - stan deweloperski. Wykończenie krok po kroku

Decyzja zapadła! Kupiłeś mieszkanie w stanie deweloperskim, lada dzień odbierasz klucze … i co dalej? Prawdopodobnie nie wiesz od czego zacząć i w co włożyć ręce w pierwszej kolejności. Dlatego więc przygotowaliśmy listę, dzięki której z łatwością uporządkujesz podział zadań oraz obowiązków, a Twoje cztery kąty lada chwila będą gotowe do zamieszkania!

Czeka Cię urządzenie i wykończenie mieszkania. Jak szybko doprowadzisz go do stanu, w którym będziesz mógł w nim zamieszkać? To zależy od Twoich nakładów czasu, finansów oraz dobrej motywacji i organizacji.

1. Zmiany konstrukcyjne i budowlane

Naklejka ścienna dama

Dobudowanie ścian działowych oraz konstrukcja podwieszanych sufitów - to pierwsza rzecz o której należy pomyśleć przy wykańczaniu mieszkania. O co musisz zadbać na tym etapie?

 • Instalacja bądź modyfikacja gotowych instalacji elektrycznych.
 • Przeniesienie gniazdek elektrycznych, jeśli istnieje taka konieczność.
 • Przeniesienie ścian działowych.
 • Upewnienie się, że gotowe podłączenia hydrauliczne są wystarczające.

2. Kontrola stanu mieszkania

Konieczna okaże się tutaj pomoc eksperta budowlanego, który doświadczonym okiem oceni mieszkanie oraz jego ewentualne niedociągnięcia. Na co należy zwrócić uwagę?

 • Stan drzwi oraz okien.
 • Podłączenie do linii energetycznej.
 • Podłączenie do linii wodociągowo-kanalizacyjnej.
 • Rozłożenie temperatury w pomieszczeniach.

3. Ułożenie kabli elektrycznych oraz połączeń

To moment na ułożenie wszelkich kabli - alarmowych, elektrycznych, telewizyjnych. Pamiętaj, aby zrobić zdjęcia gotowym konstrukcjom, ponieważ kiedy pokryje je tynk, nie będziesz miał pewności którędy przebiegają - w razie problemów, ta wiedza może okazać się wyjątkowo istotna!

4. Podkład podłogowy oraz prace mokre

Remont mieszkania

Jedne z najbardziej “brudnych” elementów pracy nad mieszkaniem. W jakiej kolejności powinny zostać wykonane?

 • Ułożenie warstw izolacyjnych podłogi.
 • Wykonanie prób ciśnieniowych.
 • Położenie szlichty cementowej.
 • Tynkowanie ścian oraz sufitów.
 • Wykończenie parapetów wewnętrznych (koniecznie dopiero po tynkowaniu, aby ich nie zniszczyć oraz nie ubrudzić.)
 • Zastosowanie wylewek samopoziomujących.

5. Porządki po pracach mokrych

Choć pozornie czynność ta nie zasługuje na osobny podpunkt - jest bardzo ważna! Sprzątając, zabezpieczysz to, co zostało już zrobione. Uchronisz gotowe elementy mieszkania przed trwałym zabrudzeniem, porysowaniem, a także będziesz mógł ocenić jakość wykonanych prac. W końcu w porządku wszystko prezentuje się lepiej! Tym samym zakończysz też cykl prac “wymagających”.

6. Podłogi oraz malowanie ścian

Naklejka ścienna palma

Najpierw zajmujemy się malowaniem ścian - warto pomalować je przynajmniej dwukrotnie, następnie kładzeniem podłóg - paneli oraz płytek. Na tym etapie wykańczamy również kuchnię i łazienkę. To również świetny moment na położenie na ściany wybranych przez nas fototapet. Pamiętaj jednak, że od pomalowania ścian do położenia fototapety musi minąć przynajmniej 14 dni!

Jaką fototapetę wybrać? Dostosowaną nie tylko do naszych upodobań wizualnych, ale również do podłoża, na jakim chcemy ją zamontować. Z pewnością przyda się tutaj nasz krótki przewodnik!

Fototapeta lateksowa sprawdzi się na nierównych ścianach, ukrywając niewielkie niedoskonałości. Drukowana na aksamitnym papierze, pokrytym lateksem.

Fototapeta samoprzylepna okaże się świetnym rozwiązaniem na ścianach pomalowanych farbami akrylowymi. Posiada własny klej, co ułatwia jej montaż.

Fototapeta samoprzylepna na trudne podłoża idealnie nada się do miejsc o podwyższonej wilgotności np. do kuchni oraz łazienek, a także w trudno dostępne miejsca, takie jak np. łuki.

Fototapeta flizelinowa charakteryzuje się grubą, matową powierzchnią, która nie odbija światła, maskuje za to nierówności.

7. Montaż sprzętu elektronicznego, mebli, wbudowanych szaf

Przed nami ostatnia prosta! W mieszkaniu da się już mieszkać, co więcej, zaczyna prezentować się ono bardzo przytulnie i efektownie! Pamiętaj o zabezpieczeniu podłóg i ścian podczas montażu wszelkich sprzętów - szkoda by było, gdyby wymagały poprawek!

I tak w zaledwie 7 krokach przeszliśmy przez proces wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim. Do stanu wtórnego również nawiążemy,w następnym artykule, jeśli więc przymierzasz się do kupna tego typu mieszkania, zostań z nami!

Udostępnij wpis:   
Ostatnio oglądałeś
Zapytaj na czacie