Powiedz STOP prokrastynacji - planuj z głową!

Masz wrażenie, że każdego dnia przedzierasz się przez nieustępliwy gąszcz obowiązków, ale tak naprawdę w ich efekcie nie wynika … zupełnie nic? Z dnia na dzień jesteś tylko coraz bardziej zmęczony, przebodźcowany a także zirytowany. Nic dziwnego, każdy z nas czuł się tak choć raz w swoim życiu! Z czego to wynika? Przeważnie z nadmiaru obowiązków, przytłoczenia zawodowymi zadaniami, problemami życia codziennego, ale również z prokrastynacji oraz nieumiejętnego planowania swojego czasu - zarówno tego w pracy, jak i czasu wolnego. Na szczęście odpowiednie podejście do tematu może wiele zmienić! Dobra organizacja to pierwszy (i najważniejszy) krok na drodze do pokonania złych nawyków oraz prokrastynacji. W naszym dzisiejszym artykule opowiemy więc o odpowiednich sposobach na skuteczne zorganizowanie się. Zapraszamy do lektury!

Spis treści
  1. Prokrastynacja - czym jest?
  2. Jak pokonać prokrastynację - sprytne narzędzia
  3. Listy to-do. Planuj jak Kartezjusz!
  4. Planery dzienne, tygodniowe oraz roczne
  5. Habit tracker - sprzymierzeniec wartościowych nawyków
  6. Podsumowanie

Prokrastynacja - czym jest?

Najogólniej mówiąc, prokrastynacja jest to nałogowe odkładanie obowiązków na później. Jak działa ona w praktyce? Dostrzeżemy ją na przykład podczas czekania do ostatniej chwili z ważnymi projektami - w efekcie, mając zdecydowanie za mało czasu wykonujemy je niedokładnie. Odkładanie nie ma żadnego konkretnego powodu, nie jest spowodowane brakiem czasu - często tłumaczymy je jednak brakiem weny oraz mobilizacji do wykonania konkretnych zadań oraz obowiązków. Co może więc świadczyć o tym, że właśnie dopadła Cię prokrastynacja i jak ją wytropić? Zastanów się, jak często robisz zadania na ostatnią chwilę i odkładasz je na później. Zadaj sobie bardzo ważne pytania:

  • czy masz wyrzuty sumienia przez to, że nie robisz czegoś, co powinieneś,
  • czy udaje Ci się z łatwością planować zadania oraz nadawać im priorytety,
  • czy obawiasz się długoterminowych planów, które przytłaczają Cię na tyle, że ich rozpoczęcie w miarę możliwości przesuwasz w nieskończoność,
  • obiecujesz sobie, że od jutra będzie lepiej, a Ty nadrobisz wszystkie zaległe zadania niczym za machnięciem czarodziejskiej różdżki?

Jeśli na przynajmniej dwa powyższe pytania odpowiedziałeś - tak, musimy Cię zmartwić, dopadła Cię prokrastynacja. To ta zła wiadomość. Na szczęście czym prędzej podążamy również z dobrą - prokrastynację naprawdę da się pokonać! Wystarczy wyrobić w sobie kilka skutecznych nawyków oraz zastosować kilka sprytnych sztuczek, które pomogą przechytrzyć Ci Twój umysł. Jak to zrobić? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!

Jak pokonać prokrastynację - sprytne narzędzia

Nie jesteś sam w walce z prokrastynacją! Duża część społeczeństwa boryka się z tym uciążliwym problemem, który zakłóca nasz przebieg dnia, odsuwa realizację planów i marzeń w czasie oraz zwyczajnie przeszkadza nam w codziennym życiu. Na szczęście, mamy kilka sprytnych narzędzi oraz sposobów, które ułatwią Ci planowanie czasu oraz organizację Twoich zadań. Sprawdź je i przekonaj się na własnej skórze, że produktywna praca oraz regularne osiąganie założonych celów jest jak najbardziej możliwe!

Listy to-do. Planuj jak Kartezjusz!

Czy wiesz, że już w roku 1637 słynny uczony Kartezjusz zaproponował metodę pracy, na której opierają się dzisiejsze uwielbiane przez miłośników organizacji listy to-do? Kartezjusz nazwał ją metodą racjonalnej pracy, a polegała ona na sformułowaniu danego problemu oraz zapisaniu go. Dzięki temu działanie miało być ukierunkowane, pamięć odciążona, a nasza uwaga w pełni skoncentrowana na osiągnięciu wybranego przez siebie celu. Podzielenie całego przedsięwzięcia na pojedyncze małe zadania oraz uporządkowanie ich według priorytetów oraz termin sprawia, że porządkujemy nasze myśli, co daje nam motywację do produktywnej pracy - w końcu doskonale widzimy co powinno zostać zrobione, aby dobrze (i bez wyrzutów sumienia) zakończyć dzień!

Krótko mówiąc - lista powszechnie określana jako lista to-do, to nic innego jak wypisanie wszystkich zadań, rzeczy i umówionych spotkań w jednym miejscu. Zadania możesz zapisywać w kalendarzu, na kartce, w notesie, w telefonie lub w aplikacji do zarządzania zadaniami. Właściwie miejsce zapisania teoretycznie nie ma żadnego znaczenia, jednak wiemy, że część osób odczuwa potrzebę fizycznego zapisania wszystkich informacji co sprawia, że stają się one dla nich bardziej realne oraz urzeczywistnione. W tym przypadku fantastycznie sprawdzają się suchościeralne listy to-do, które są ekologiczne, wielokrotnego użytku oraz charakteryzują się wysoką wygodą ich użytkowania!

Planery dzienne, tygodniowe oraz roczne

Mamy również coś dla tych, dla których największe znaczenie ma czas oraz szerokie spojrzenie na zaplanowane obowiązki. Podzieliliśmy je na trzy kategorie - planowanie dnia, planowanie tygodnia oraz organizacja roku.

Planowanie dnia

Dzień to najmniejsza jednostka możliwa do zaplanowania. Sporządzenie rozkładu dnia stanowi ważny środek utrzymywania dyscypliny. Taką listę powinieneś tworzyć każdego wieczoru, przygotowując się na kolejny dzień pełen przygód. Pamiętaj o ustaleniu granic czasowych dla wszystkich zadań oraz o ułożeniu ich w odpowiedniej kolejności - od tych najpilniejszych i najbardziej priorytetowych aż po zadania, z którymi nic się nie wydarzy, jeśli będziemy zmuszeni przełożyć je na kolejny dzień. Dobry plan dnia jest końcowym produktem pewnego procesu. Składają się na niego następujące elementy, takie jak cele, priorytety oraz uwzględnienie indywidualnego rytmu pracy. Aby dobrze zaplanować dzień z pewnością przyda Ci się dzienny planer suchościeralny!

Planowanie tygodnia

To tak naprawdę zebranie wszystkich czynności z ostatnich siedmiu dni i sprawdzenie czy nasz tygodniowy cel został osiągnięty. W przypadku planowania tygodnia świetnie sprawdzą się suchościeralne tygodniowe planery - klasyczne oraz te magnetyczne, z dodatkowymi właściwościami przyciągającymi!

Planowanie roku

Czyli największe wyzwanie! Ogromną pomocą w tym dużym przedsięwzięciu okaże się być suchościeralny kalendarz roczny, na który na bieżąco będziesz mógł nanosić zmiany i poprawki bez konieczności przepisywania całego roku. Pamiętaj, że na każdy rok możesz ustalić większe cele, które sukcesywnie będziesz realizował za pomocą małych kroków rozpisanych zarówno w planach dnia, jak i planach tygodniowych!

Pamiętaj, aby planując swój dzień, tydzień, miesiąc a nawet rok pamiętać o regule 60:40! Co ona oznacza? To, że planować powinniśmy jedynie 60% naszego czasu (dnia, tygodnia, miesiąca), a resztę, czyli około 40% należy zostawić na zajęcia niezaplanowane, czyli różne nieprzewidziane zdarzenia oraz spontaniczne potrzeby! Nieprzewidziane zdarzenia z pewnością Cię nie ominą - lepiej przygotować się na nie wcześniej!

Habit tracker - sprzymierzeniec wartościowych nawyków

Czy wiesz, że każdy nowy nawyk utrwala się średnio 21 dni? Przyjęło się, że to właśnie w zaledwie 3 tygodnie jesteśmy w stanie przyzwyczaić się do jakiegoś zachowania na tyle, żeby wykonywać je automatycznie. Niektórzy wydłużają tę liczbę i mówią nawet o 3 miesiącach - niezależnie jednak od czasu jakiego potrzebujesz, mamy sposób na to, aby wdrożenie nowego nawyku było zdecydowanie prostsze i przyniosło spektakularne rezultaty. A jest nim suchościeralny habit tracker! Jest to po prostu tabela, pomagająca nam śledzić postępy w budowaniu nawyków i/lub rzucania nałogów. Wpisujemy do niej wszystko to, co chcemy robić regularnie. Następnie kontrolujemy nasze działania poprzez odpowiednie zamalowywanie kwadracika pod poszczególnym dniem miesiąca. Jeśli udało nam się dotrzymać postanowienia – malujemy kratkę. Jeśli nie – stawiamy krzyżyk bądź pozostawiamy wolne miejsce. Dzięki temu na bieżąco jesteśmy w stanie śledzić nasze postępy. To również wyjątkowa motywacja dla perfekcjonistów - czasem warto wykonać zadanie, aby móc podziwiać piękny i nieprzerwany ciąg sukcesów zanotowanych na tablicy!

Podsumowanie

I to by było na tyle! Co prawda, jeśli mocno zanurzymy się tematykę dobrej i skutecznej organizacji, z pewnością znajdziemy jeszcze więcej metod na poprawienie swojej wydajności. Nasze propozycje są jednak dobrym krokiem na Twojej początkowej drodze w walce z prokrastynacją. Tych kilka prostych rozwiązań pomoże Ci lepiej zaplanować swój czas, praktycznie od ręki - niezależnie od tego jak duży czy spektakularny jest Twój cel. Powodzenia!

Udostępnij wpis:   
Ostatnio oglądałeś