Fototapeta jest bardzo popularnym elementem dekoracyjnym, dzięki któremu w łatwy sposób możesz ożywić wnętrze, a także zmienić panujący w nim klimat. Ich szeroki wybór sprawia, że z łatwością dobierzesz coś odpowiadającego Twoim preferencjom. Stosunkowo tanim kosztem możesz przeprowadzić metamorfozę swojego mieszkania, a niesamowity efekt końcowy zdecydowanie pozytywnie Cię zaskoczy. Co zrobić w sytuacji, gdy jej stary wzór nam się znudził i chcielibyśmy wprowadzić powiew świeżości? W tym artykule przedstawimy Ci metody na to jak usunąć fototapetę ze ściany.
Martwisz się, że nie uda Ci się pozbyć fototapety w całości? Spokojnie, nie jest to wcale takie trudne. Z pewnością będziesz potrzebował przeznaczyć na to dość sporo czasu, ale w końcu czego nie robi się dla uzyskania pięknego wnętrza. Zrywanie tapety może odbywać się na kilka sposobów i wcale nie jest konieczne posiadanie do tego specjalistycznych środków, również to, co znajdziesz u siebie w mieszkaniu, z pewnością wystarczy.
To, w jakim stanie będzie nasza ściana po pozbyciu się fototapety, zależy w dużej mierze od dwóch kwestii m.in.: czy została ona przyklejona na zagruntowanej ścianie, czy na ścianie z gładzią gipsową. O ile w tym pierwszym przypadku zrywanie tapety ze ściany nie powinno stanowić większego problemu, to w tym drugim – może być to znacznie bardziej praco- i czasochłonne. Na poziom trudności usuwania fototapety wpływ ma jej rodzaj (papierowa, lateksowa, winylowa), a także użyty przy montażu klej. Z tego względu musisz mieć na uwadze, że podczas jej zrywania ściana może zostać w mniejszym bądź większym stopniu zniszczona i będzie wymagała uzupełnienia ubytków przed ponownym przyklejeniem tapety.
Fototapeta 3D to patent na wdrożenie innego wymiaru Twojemu wnętrzu – idealnie sprawdzi się zarówno w biurze, jak i domowym zakątku.
Zrywanie fototapety może odbywać się na wiele sposobów i ciężko powiedzieć, który z nich jest najlepszy – raczej jest to kwestia indywidualna. Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych metod z uwzględnieniem ich najważniejszych zalet oraz wad.
W tym przypadku usuwanie fototapety rozpoczynasz od podważenia szpachelką jej rogów, zeskrobując następnie kolejne obszary. Jest to dość czasochłonny sposób, który po jego ukończeniu może wymagać uzupełnienia ubytków w ścianie. Z tego względu jest też najrzadziej polecaną i praktykowaną metodą. Jej zaletą jest jedynie to, że nie wymaga posiadania niczego oprócz szpachelki lub innego dość ostrego przedmiotu. Natomiast na jej niekorzyść wpływa m.in.:
Mokrą gąbką namocz fototapetę poprzez nasmarowanie jej wodą – najlepiej powtórz tę czynność kilkukrotnie, aż zmięknie. Jeżeli będzie Ci łatwiej, możesz do tego celu wykorzystać również spryskiwacz. W obu przypadkach musisz odczekać ok. 15 minut, a następnie możesz podważyć róg i zacząć odrywać druk od ściany. W razie trudności zmocz fototapetę po raz kolejny. Zaletą jest w tym przypadku przede wszystkim prostota usuwania i fakt, że wystarczy posiadać zwykłą gąbkę lub butelkę ze spryskiwaczem oraz szpachelkę, a cały proces trwa znacznie krócej niż w przypadku zrywania fototapety na sucho, jednakże i tym razem należy być ostrożnym, aby nie zniszczyć ściany.
Fototapeta do pokoju dziecięcego z pewnością umili czas zabawy nie jednemu maluchowi.
Zmieszaj wodę z octem, zachowując proporcje pół na pół, a następnie namocz otrzymanym preparatem gąbkę lub przelej go do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj nim fototapetę. W tym przypadku w praktyce sprawdzi się także wałek do farby oraz ściereczki. Przeprowadź tę czynność tak samo jak w sposobie opisanym wyżej. Różnica polega na tym, że ocet przyspiesza, a także znacząco ułatwia zrywanie fototapety ze ściany. W jaki sposób? Fototapeta oraz trzymający ją klej po nasiąknięciu rozrobioną mieszanką zacznie odchodzić od ściany. Po czym wystarczy już tylko ją odkleić, a z użyciem metalowej szpachelki lub skrobaczki do szyb usunąć pozostałości. Jest to jeden z najszybszych sposobów, który jest dość bezpieczną alternatywą dla metody usuwania fototapety na sucho. Największym minusem dla wielu osób może okazać się nieprzyjemny zapach, którego na szczęście po przewietrzeniu mieszkania z łatwością można się pozbyć.
Jest to dość często stosowany sposób ze względu na łatwość nabycia mydła malarskiego oraz jego skuteczność. Czym właściwie charakteryzuje się to mydło? Składa się ono z: gliceryny, soli sodowych oraz potasowych, a także wody. Połączenie tych składników sprawia, że uzyskujemy naprawdę skuteczny i wydajny produkt myjący, który jest dla nas bezpieczny. Co więcej, nie posiada żadnych sztucznych barwników ani substancji zapachowych – to spora zaleta w przypadku osób posiadających dzieci lub niemających możliwości szybkiego przewietrzenia mieszkania. Jak wykorzystać mydło malarskie do usunięcia fototapety? Wymieszaj go z wodą i nanieś bezpośrednio na ścianę, np. wykorzystując w tym celu gąbkę. Efektem tego będzie mniej trwały klej, a fototapeta sama zacznie odchodzić od powierzchni.
Na rynku dostępne są również specjalne preparaty dedykowane usuwaniu fototapety, które z łatwością możesz nabyć w niemalże każdym sklepie ogólnobudowalnym oraz chemicznym. W tym przypadku cały proces należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu.
Kwiecista fototapeta to świetny sposób na wprowadzenie pozytywnej energii i dodaniu odrobiny życia szaremu, minimalistycznemu wnętrzu.
Popełnianie błędów jest czymś całkowicie naturalnym, tak naprawdę każdemu mogą się zdarzyć. Natomiast jeżeli znasz metody no to, jak usunąć fototapetę ze ściany i wiesz, jak należy postępować zgodnie z zamieszczonymi wyżej wskazówkami, to znacznie łatwiej Ci będzie osiągnąć zamierzony cel bez większych komplikacji. Musisz mieć jednak na uwadze, że nie istnieje idealny sposób, z którym miałbyś pewność, że na ścianie nie powstaną żadne ubytki.
Co możesz zrobić, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń? Przede wszystkim nie zrywaj fototapety na siłę! Jeżeli widzisz, że jest bardzo mocno przytwierdzona do ściany, to po prostu namocz ją wodą z mydłem malarskim lub wykorzystaj inną metodę, która ma na celu zmiękczyć fototapetę i dopiero potem podejmij kolejną próbę jej odklejania.
Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością łatwiej Ci będzie zaplanować pracę, a jeżeli wykażesz się cierpliwością i precyzją, to już niebawem nowa fototapeta będzie cieszyła oko w Twoim odnowionym wnętrzu!