Metoda 5S, Kaizen oraz Kanban - jak je wykorzystać w swojej firmie?

Prowadzenie firmy nieustannie wiąże się z podejmowaniem różnych decyzji, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na samą pracę, a także ponoszone przez przedsiębiorstwo koszty. Niestety, nieraz zdarza się, że wybory okazują się nietrafione, przez co zarządzanie staje się jeszcze trudniejsze. Jak wystrzegać się błędów? Odpowiedź leży w w narzędziach lean management, do których zalicza się m.in. metoda 5S, Kanban czy też filozofia Kaizen. W poradniku porozmawiamy w skrócie tym, czym się charakteryzują, a także, w jaki sposób wprowadzić je do firmy, aby usprawnić pracę i zoptymalizować koszty w organizacji. Zachęcamy do lektury!

czym jest lean management?

Czym jest lean management?

Lean management to koncepcja, która powstała w wyniku wieloletniego rozwoju i jest efektem wielu ulepszeń i usprawnień. Jej początki sięgają lat czterdziestych ubiegłego wieku, kiedy to powstał System Produkcyjny Toyoty, którego podwaliny stanowiła zasada tworzenia wyrobów jak najwyższej jakości przy jednoczesnym minimalizowaniu marnotrawstwa energii, materiałów i procesów.

Krótko mówiąc, termin “lean management” to filozofia, zbiór zasad powodujących eliminowanie marnotrawstwa wszelkich prac, które nie przynoszą bezpośrednich wartości przyczyniających się do wzrostu jakości produkcji. Obecnie koncepcja lean management jest szeroko rozpowszechniona w wielu różnych branżach. To niezwykle uniwersalna metoda, dzięki czemu zastosujesz ją w dowolnym biznesie lub procesie produkcyjnym, od produkcji po marketing i tworzenie oprogramowania.

Z tego względu przygotowaliśmy artykuł, który w jasny sposób wyjaśnia, na czym polegają trzy najpopularniejsze metody Lean Management – 5S, Kaizen oraz Kanban. Sprawdź je i zastosuj w swojej firmie bądź przedsiębiorstwie!

Metoda 5S

Metoda 5S kanban

Zasada 5S to wizualna metoda zarządzania, która opiera się na uporządkowanej organizacji stanowiska pracy. Udowodniono, że dobra organizacja oraz porządek mają zasadniczy wpływ na produktywność pracowników, dlatego metodę 5S warto zastosować zarówno w halach produkcyjnych, jak i przestrzeniach biurowych.

Celem zasady 5S jest zaprowadzenie i utrzymanie porządku oraz dyscypliny w miejscu pracy. 5S jest jednym z najważniejszych elementów dobrego zarządzania. Są to podstawowe działania na rzecz:

  • ulepszania pracy,
  • odpowiedniej jakości produktów,
  • niskich kosztów wytwarzania,
  • bezpieczeństwa,
  • czystego i schludnego stanowiska pracy,
  • zredukowania ukrytych odpadów w firmie.

Jak działa metoda 5s?

  • Organizuje stanowisko pracy w jak najbardziej ekonomiczny sposób.
  • Skraca czas przeznaczony na wykonywanie zadań.
  • Optymalizuje wykorzystanie powierzchni pracy.
  • Następuje redukcja (zminimalizowanie) czasu czynności nieprzynoszących bezpośrednio wymiernych korzyści.

Co oznaczają poszczególne kroki 5S?

Metoda 5S zakłada pięć kroków, które pomogą nam wdrożyć doskonałą organizację w naszym miejscu pracy, niezależnie czy jest to hala produkcyjna czy stanowisko biurowe. Trzy pierwsze „S” określają nam w jaki sposób zaprowadzić porządek na stanowisku. Określają system jakim będziemy się posługiwać. Dwa ostatnie „S” podpowiadają jak ten system utrzymać i doskonalić.

Sortowanie (jap. Seiri)

Pierwszy krok do wdrożenia metody 5S to identyfikacja oraz przyporządkowanie wszystkich przedmiotów znajdujących się na stanowisku pracy. Zakłada on również zminimalizowanie niepotrzebnych elementów poprzez ich usunięcie. Mogą to być niepotrzebne elementy parku maszyn czy też biurowe akcesoria.

Systematyka (jap. Jaiton)

Głównym celem tego kroku jest ograniczenie niepotrzebnego ruchu i wysiłku fizycznego pracowników, które przeznaczyliby na poszukiwanie potrzebnych przedmiotów oraz dokumentów. Pomoże w tym wizualne sterowanie, które zakłada użycie granicznych linii, tabliczek, tablic cieni oraz kolorowych magnesów w celu wyznaczenia stałego miejsca dla każdego z przedmiotów czy maszyn.

Sprzątanie (jap. Seiso)

Utrzymanie stanowisk pracy w czystości. Krok ten może zostać połączony z inspekcją oraz audytem, które mają na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości oraz szybką ich eliminację.

Standaryzacja (jap. Seiketsu)

Określa standardy przestrzegania trzech pierwszych kroków metody 5S, poprzez stworzenie wizualnych instrukcji, dzięki którym zmiana stanowiska przez pracownika oraz wdrożenie go do pracy przebiegną szybko oraz bez niepotrzebnych zakłóceń.

Samodyscyplina (jap. Shitsuke)

Utrzymanie wprowadzonych usprawnień na stanowiskach pracy. W tym kroku uczestniczą wszyscy pracownicy, a proces ciągłego doskonalenia zakłada możliwość wprowadzania zmian i poprawek mających na celu jeszcze lepszą skuteczność oraz poprawę wydajności!

Jakie korzyści niesie ze sobą metoda 5S?

  • poprawa bezpieczeństwa pracy,
  • poprawa organizacji oraz wydajności pracowników,
  • redukcja marnotrawstw.

Jak wprowadzić system 5S do swojej firmy?

Do wprowadzenia metody 5S przydatne okażą się specjalne akcesoria. Po co warto sięgnąć, myśląc o zarządzaniu firmą w myśl 5S?

Taśmy wyznaczające – uniwersalne rozwiązanie, które umożliwia łatwe planowanie przestrzeni i nie tylko.

Taśma magnetyczna, na której znajduje się specjalna warstwa PCV. Doskonałe rozwiązanie dla firm, w których obecna jest koncepcja lean, a także biurach i zakładach, w których ważna jest odpowiednia organizacja pracy. Taśma przyda się do łatwego planowania np. na tablicach magnetycznych lub planerach, a także wydzielania powierzchni.

Tablice cieni – znajdują one zastosowanie najczęściej w środowisku produkcyjnym. Ułatwiają one organizację pracy, określając to, w jakim miejscu powinno znajdować się narzędzie, które aktualnie nie jest w użytku. Na stronie naszego sklepu internetowego możesz złożyć zamówienie na indywidualną tablicę cieni z połyskującym wykończeniem – sprawdź już dziś!

Tablice suchościeralne tablice 5S dostosowane specjalnie do tej metody. Dzięki nim z łatwością można wprowadzić metody 5S w swojej firmie bądź biurze. Wszystko to za sprawą ich odpowiednich grafik, a także ułożenia ułatwiających zarządzanie pracą w danym przedsiębiorstwie.

tablica suchościeralna 5S
Suchościeralna tablica magnetyczna 5S Lean Audit & Results z oferty wally.com.pl

System Kanban - czym jest?

Kanban jako metoda sterowania produkcją

Kanban (jap. kartka papieru) to metoda sterowania produkcją, która polega na takiej organizacji procesu wytwórczego, aby każdy dział produkował dokładnie tyle, ile w danej chwili jest potrzebne. Umiejętnie stosowana podnosi produktywność oraz skraca czas dostarczenia zamówienia do klienta.

Kanban to metoda oparta na zarządzaniu wizualnym - do jej wprowadzenia przydatna okaże się tablica kanbanowa z układem podzielonym na czynności, np. “do zrobienia”, “w trakcie” oraz “gotowe”. Za jej pomocą możemy pokazać zarówno prosty proces i pracę jednego zespołu, ale również ten skomplikowany, wymagający zaangażowania wielu zespołów oraz specjalistów.

Co na celu ma wprowadzenie metody Kanban?

Wprowadzenie metody Kanban pozwala na skuteczną optymalizację produkcji. Najczęściej metoda ta jest opisywana za pomocą hasła “7 razy żadnych”. Założeniem jej jest doprowadzenie do sytuacji, kiedy w organizacji nie będzie żadnych braków, zapasów, opóźnień, kolejek, bezczynności, zbędnych czynności oraz kontroli i zbędnych przemieszczeń.

Zalety metody Kanban

  • Redukcja zbędnych zapasów oraz zaangażowania kapitałowego.
  • Zwiększenie produktywności oraz poprawa wyników firmy.
  • Eliminacja przestojów produkcji spowodowanych brakiem potrzebnych komponentów.
  • Zmniejszenie kosztów zarządzania oraz zwiększenie przejrzystości procesów produkcji.
  • Do wprowadzenia metody Kanban przydatne okażą się akcesoria takie jak specjalne taśmy wyznaczające, tablice cieni oraz suchościeralne tablice Kanban dostosowane specjalnie do tej metody.

Filozofia Kaizen, czyli w myśl ciągłego ulepszania

Tablice wspomagające produkcję - Kaizen

Zasadą kaizen jest ulepszanie i zmiana na lepsze ciągle toczącej się pracy. Celem wprowadzanych zmian jest:

  • skrócenia czasu realizacji procesu,
  • poprawa jakości,
  • techniczne zmiany elementów systemu w celu odpowiedniego dostosowywania,
  • redukcja kosztów,
  • stworzenie odpowiednich kryteriów oceny i nagradzania.

Osiąganie tych celów prowadzi do zwiększania efektywności wykonywanej pracy, może wpływać na poprawę ergonomii i bezpieczeństwa pracy. Drobne akcje usprawniające nasze procesy są podstawą w Lean Management. Firma powinna cyklicznie poprawiać swoje funkcjonowanie, a najlepszym na to sposobem są ciągłe działania prowadzące w tym kierunku. Aby jednak efektywność tego była największa, każdy z pracowników firmy musi być nastawiony na poprawę i cały czas szukać jej możliwości.

Przy wprowadzaniu metody kaizen do firmy z pewnością przydatne okażą się tablice z analizą SWOT czy też tablice z macierzą kompetencji.

Tablica analiza 
SWOT
Tablica suchościeralna analiza SWOT. dzięki której przeanalizujesz mocne i słabe strony przedsiębiorstwa, szanse na powodzenie i zagrożenia dotyczące danego przedsięwzięcia w firmie.
Udostępnij wpis:   
Ostatnio oglądałeś