[email protected]  32 720 94 75
KontaktO nasBlogGaleria realizacjiNowości

Autentyczność, piękno i upływ czasu czyli Wabi-sabi

Sprawdź dlaczego warto złapać głębszy oddech i oddać się tej fascynującej filozofii oraz jak wprowadzić ją we własnych czterech kątach. Najpierw przedstawimy Wam ideę Wabi-sabi, następnie ekspert portalu Wally - piękno dekoracji, zajmującego się szeroko pojętą dekoracją wnętrz, przybliży Wam kilka wnętrzarskich sekretów na uzyskanie wnętrza rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni.

fototapeta

Wabi-sabi. Z czym to się je?

W opozycji do konsumpcjonizmu

Potrzeba autentyczności coraz mocniej rysuje się w świadomości mieszkańców. Nieustannie zalewani jesteśmy zdjęciami perfekcyjnie wymuskanych wnętrz, posiłków, stylizacji a nawet odręcznie kaligrafowanych notatek! Czy warto jest jednak poświęcić swoje życie na ciągłe dążenie do perfekcji? Zaakceptuj niedoskonałości w Twoim otoczeniu, a Twoje życie stanie się prostsze, przyjemniejsze ale również o wiele bardziej satysfakcjonujące! Nie sztuką jest przecież pozwolić porwać się nurtowi, sztuką jest przystanąć w tłumie pędzących i pozwolić sobie na spokojny krok - nawet w przeciwnym kierunku.

Ceramika

Używamy jej na co dzień. Pijemy z naszych ulubionych kubków, korzystamy z zastawy zarówno podczas samotnych posiłków, jak i wielkich, fantastycznych wydarzeń w gronie rodziny i przyjaciół. Nasze porcelana jest obserwatorem naszej słabości do słodyczy, towarzyszem łez wylanych przy aromatycznym kubku dodającej otuchy herbaty czy pasjonujących rozmów do białego rana. Szczególnie bliska estetyce Wabi-sabi jest ta ręcznie robiona, najlepiej z widocznym na jej powierzchni upływem czasu. Doskonałym pomysłem jest sklejenie uszkodzonych naczyń za pomocą kleju z dodatkiem kolorowego proszku, który uwydatni zniszczenia, ale również nada przedmiotom niepowtarzalnego charakteru. W Wabi-sabi ważnym jest, aby każdy poszczególny przedmiot opowiadał swoją indywidualną historię, dlatego tak ważne okazują się być przedmioty z duszą oraz naznaczone upływem czasu.

Kolory, które otulają

Stonowane kolory ziemi oraz natury to dokładnie to, co uwielbia i czemu hołduje Wabi-sabi. W pomieszczeniach urządzonych w tej kolorystyce sprawdzi się również nieśmiertelna, uniwersalna biel oraz beż, które mogą stanowić doskonałą bazę dla pozostałych dodatków w bardziej żywych, ale wciąż nie energicznych kolorach, takich jak khaki, brązy, terakotowa czerwień oraz kolor musztardowy. Dzięki takim zestawieniom kolorów, nasze wnętrza pozostaną w zamiłowaniu do natury, będąc jednocześnie wyjątkowo przytulnymi.

fototapeta

Naturalne materiały

Surowa estetyka Wabi-sabi pochwala użycie naturalnych, organicznych materiałów.

Wyjątkowe okażą się zwłaszcza stare, autentyczne materiały, pochodzące z kolekcji naszych przodków oraz te uzyskane drogą recyklingu. Zwróć szczególną uwagę na zniszczone drewno, cementowe płytki, odbarwiony, niedoskonały marmur. Również tradycyjne rzemiosło odgrywa tutaj ważną rolę.

Mniej znaczy więcej

Wabi-sabi nie odchodzi od minimalizmu, inspiruje się nim w kwestii ilości posiadanych przedmiotów jednak nie zgadza się na jego ascetyczną formę. Choć chaos i bałagan nadal nie wpisują się w ramy żadnego z wyżej wymienionych stylów, lekki nieład jest tutaj dozwolony, jeśli tylko czujemy się w nim dobrze oraz bezpiecznie. Asymetria, surowość oraz prostota to trzy hasła, którymi powinni kierować się miłośnicy tego stylu.

Kilka prostych wskazówek jak przy Wabi-sabi nie rezygnować z ukochanego urządzenia oraz dekorowania wnętrz.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że część z nas jest wprost stworzona do kreatywnego dekorowania oraz aranżowania wnętrz. Skoro wiemy już, jakie cechy tworzą niepowtarzalny styl Wabi-sabi możemy zaimplementować je na swoje własne potrzeby, niekoniecznie zmuszając się do skrajnego ascetyzmu i minimalizmu. Jak to zrobić niskim nakładem czasu oraz kosztów podpowiada ekspert portalu Wally - piękno dekoracji.

  • Ściany efektownie podniszczone
    Niedokończona, niepomalowana czy też lekko podniszczona ściana to jeden ze znaków rozpoznawczych stylu Wabi-sabi. Każda z nich jest niepowtarzalna, każda pojedyncza rysa to zapis historii naszego życia - warto jest więc je wyeksponować. Nie przejmujmy się więc lekko naderwaną, pożółką ze starości fototapetą czy też kilkoma rysami na powierzchni ściany - ponoć blizny dodają charakteru. Sztuką jest jednak uzyskać efekt podniszczonych ścian w nowym mieszkaniu. Nie zawsze chcielibyśmy również niszczyć ściany wynajmowanego pokoju czy też kawalerki. Najprostszym rozwiązaniem mogą okazać się tutaj fototapety, które będą imitowały surową cegłę, beton, czy też uszkodzony tynk.
    Sprawdź naszą propozycję kilku fototapet, które imitują zniszczone powierzchnie! Znajdziesz u nas zniszczoną ścianę w wyblakłych kolorach, starą drewnianą elewację, starą powierzchnię bramy a także odciski dłoni na zniszczonej ścianie.
  • Każdy dom ma swoją historię Posiadasz rodzinne pamiątki, zdjęcia czy też naczynia zmieniające właścicieli z pokolenia na pokolenie? To wspaniale! Wnętrza Wabi-sabi stoją przed Tobą otworem! Nie wahaj się i opraw rodzinne zdjęcia w nie jednolite ramy, które dodadzą Twoim wnętrzom wyjątkowości oraz indywidualnego charakteru. Podobnie z malowanymi talerzami - zrób z nich wystawę na pustej ścianie bądź poukładaj w ciekawy sposób na półkach, niech żyją!
  • Targ staroci - Twój najlepszy przyjaciel
    Nie każdy z nas posiada dostęp do dawnych przedmiotów użytkowych, rodzinnych pamiątek, nadgryzionych zębem czasu mebli czy też porcelany. Nikt jednak nie powiedział, że drobne oszustwa nie są dozwolone! Z pewnością choć raz w życiu byłeś na targu staroci - zdajesz więc sobie sprawę, że poszukiwania perełek mogą trwać długie godziny, jednak satysfakcja z ich znalezienia jest ogromna! Stare meble, pamiętające jeszcze czasy naszych pradziadków, niezwykła ceramika, trochę nadgryziona zębem czasu, ale wciąż robiąca piorunujące wrażenie czy też ceglane donice. To wszystko jest na wyciągnięcie dłoni, wystarczy spróbować!

Jak widzisz, wystrój wnętrz w klimacie Wabi-sabi możesz uzyskać naprawdę niewielkim nakładem czasu oraz kosztów. Zadecyduj czy stylistyka rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni odpowiada Twoim dekoratorskim upodobaniom i każdego dnia poczuj Zen!

Udostępnij wpis:   
Ostatnio oglądałeś
Zapytaj na czacie