[email protected]  32 720 94 75
KontaktO nasBlogGaleria realizacjiNowości

Style wnętrz o których istnieniu nie masz pojęcia!

Przeczytaj nasz krótki przewodnik po nietypowych stylach wnętrz i zainspiruj się!

Laura Ashley

styl Lura Ashley dekoracje ścienne

Czyli pierwowzór shabby chic. Neowiktoriański styl został zapoczątkowany przez Laurę Ashley - walijską projektantkę na początku lat 50. XX w. Styl swój początek zaczerpnął od wiktoriańskich kwiatowych motywów. Sielska angielska prowincja to jedno z bardziej trafnych określeń jakimi możemy nazwać tę stylistykę. To właśnie chustę z logo Laury Ashley nosiła Audrey Hepburn w filmie Rzymskie wakacje. To głównie dzięki niezwykłej aktorce mała manufaktura przerodziła się w ogromne przedsiębiorstwo!

Czym wyróżnia się ten styl?

Pastelowe odcienie

Czyli piękne błękity, złamane biele i róże. Dzięki nim romantyzm we wnętrzach zostaje osiągnięty w 100 procentach! Ten styl perfekcyjnie nadaje się do delikatnej sypialni. Z łatwością wprowadzisz je za pomocą kraetywnych, pastelowych fototapet.

fototapeta z różami

Naturalne materiały

Lite drewno, fajans i krzemionka. Wszystko to wykonane z najwyższą dbałością o szczegóły. Jeżeli chodzi o tkaniny najczęściej w tej stylistyce wykorzystuje się bawełnę, perkal lub satynę. Wykorzystywane najczęściej w formie kap na sofę, łóżko czy też w postaci ozdobnych serwetek i obrusów.

Wzornicze serie

Czyli takie same, powtarzalne motywy w dopasowanych do siebie kolorach. Mogą pojawiać się na serwetkach, obrusach, meblach czy też firanach. Często wzornicze kolekcje zostają poszerzone o pościel, szlafroki oraz inne przedmioty gospodarstwa domowego.

Bogactwo romantycznych dodatków

Marimekko

fototapeta z makami

Radość i optymistyczna kolorystyka. Styl Marimekko to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów fińskiego designu. Styl Marimekko powstał dzięki firmie o tej samej nazwie, która zajmuje się produkcją naturalnych tekstyliów, wykorzystywanych w różnych dziedzinach - tapicerstwie czy też krawiectwie różnego rodzaju. Znakiem rozpoznawczym marki jest motyw polnych maków w różnych kolorach. Ważne są tutaj mocne kontrasty i czysta kolorystyka.

Jakie są charakterystyczne cechy stylu Marimekko?

Mocne, kontrastowe barwy

A przede wszystkim głęboki odcień czerwieni! Skuś się na czerwoną pościel, zasłony bądź fototapetę, która sprawi, że styl Marimekko w zaledwie kilka chwil pojawi się w Twoich wnętrzach.

Unikko czyli maki!

Najbardziej rozpoznawczym znakiem marki i stylu są graficzne maki. Produkowany głównie w trzech kolorach - czerwonym, niebieskim i czarnym od wielu lat wiodą prym w każdej kolekcji. Wykorzystaj je na swoich ścianach dzięki naszym fototapetom z makami!

Styl organiczny

Natura, kiedyś bardzo nam bliska, powoli odchodzi w zapomnienie. Nie liczymy się z nią już tak jak kiedyś, rzadziej również zwracamy na nią uwagę, nie jest naszym wyznacznikiem dnia - po prostu się od niej oddalamy. Całe szczęście, możemy do niej powrócić dzięki organicznemu stylu wnętrz!

roślinny szablon

Idea domów będących integralną częścią przyrody zapoczątkował fiński architekt Alvar Aalto. Zaskakujące kształty, biomorficzna stylistyka oraz niezwykłe połączenie ze światem zewnętrznym. Czym jest estetyka biomorficzna? Niczym innym niż tylko kształtami inspirowanymi naturą oraz tymi występującymi w świecie roślin i zwierząt. Choć wszystko to brzmi dosyć nowocześnie to największą popularność styl organiczny przeżywał do połowy lat sześćdziesiątych, zarówno w Europie jak i Ameryce.

Jakie są wyznaczniki tego stylu?

Inspirowane naturą kształty

I chodzi tutaj nie tylko o meble, ale również o całokształt i najdrobniejsze elementy. Unikaj mocno zarysowanych kształtów czy też idealnie symetrycznych brył - natura jest doskonała w swojej niedoskonałości, stosuj więc opływowe, faliste oraz nieregularne kształty. Sprawdź nasze szablony malarskie w tej stylistyce!

Ergonomia ponad wszystko

Ergonomia to przede wszystkim komfort i wygoda. Warto o nią zadbać, aby w swoich czterech kątach móc czuć się naprawdę doskonale! Zadbaj o wygodne wyposażenie, niech komfort ma przewagę nad efektem wizualnym!

Plastyczne materiały

Czyli gięte drewno, sklejka a nawet tworzywa sztuczne. Wszystko po to, aby nadać przedmiotom dowolną, unikalną formę i kształt.

Biedermaister

Spokrewniony z klasycyzmem, stworzony jednak w zupełnie innych celach! Prostota, komfort oraz wygoda - to właśnie dzięki tym trzem cechom styl ten jest nadal popularny! Jego twórcy nie skupiali się na całościowej architekturze, lecz głównie na wyposażeniu wnętrz, którym głównym wyznacznikiem była trwałość oraz wygoda.

To właśnie twórcy stylu Biedermaister wymyślili sprężyny do tapicerowanych kanapach, dzięki którym były one komfortowe oraz wręcz stworzone do relaksującego wypoczynku.

Jakie są wyznaczniki tego stylu?

Prostota

Niewielkie meble, wykonane z dbałością o trwałość by mogły godnie służyć kolejnym pokoleniom. Najpopularniejszym surowcem przy produkcji mebli tego stylu było drewno - jesion, brzoza, orzech oraz mahoń. Bardzo popularne w tym okresie czasu okazały się również meble okolicznościowe, czyli stoliki do grania w szachy czy też meble do robótek ręcznych.

Inspiracja klasycyzmem

Jednak jest to inspiracja dosyć przewrotna, ponieważ klasycystyczne wzorce zostały mocno uproszczone i pozbawione niepotrzebnych zdobień oraz okuć. W kolorystyce dominowały ciepłe żółcie, błękity i zielenie. Wielką popularność w tym okresie zyskały ręcznie robione serwetki, obrusy czy też fantazyjne firanki.

Roślinność

Najczęściej występująca na tkaninach, serwetkach bądź firanach. Na meblach nie stosowano tego typu wzorów - tutaj grano barwami oraz kolorowymi pasami!

Udostępnij wpis:   
Ostatnio oglądałeś
Zapytaj na czacie