[email protected]  32 720 94 75
KontaktO nasBlogGaleria realizacjiNowości

Jak kupić mieszkanie z rynku wtórnego? Przewodnik

W naszym poradniku przejdziemy przez każdy z tych ważnych kroków, abyś nie miał żadnych wątpliwości, a rynek mieszkań z rynku wtórego stanął przed Tobą otworem!

Naklejka ścienna ornament

Mieszkanie z rynku wtórnego

Czym właściwie jest mieszkanie z rynku wtórnego? Jest to mieszkanie, które już wcześniej było użytkowane. Nie kupujemy więc mieszkania od dewelopera, ale od jego wcześniejszego właściciela. Może być to zarówno wadą, jak i zaletą, dużo zależy od tego na jakiego sprzedawcę trafimy oraz na jakich warunkach zawrzemy z nim umowę.

Zalety mieszkania z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórego posiadają wiele zalet, których nie moglibyśmy szukać w mieszkaniach od dewelopera.

Kuszące ceny

Mieszkania z rynku wtórnego, jako, że już wcześniej były użytkowane są często tańsze od tych, które może zaoferować nam deweloper.

Fototapeta ścienna kolorowe kamienice

Atrakcyjna lokalizacja

Mieszkania z rynku wtórnego często zapewniają dostęp do lepszej, bardziej rozbudowanej infrastruktury - szkół, sklepów, przedszkoli czy banków, dzięki temu, że istnieją już od dłuższego czasu. To znaczna zaleta, biorąc pod uwagę, że mieszkania bezpośrednio od dewelopera często powstają na dopiero co budowanych osiedlach, na których może jeszcze brakować podstawowych budynków oraz instytucji.

Mieszkanie z duszą

To szczególnie ważny podpunkt dla każdego, kto ceni sobie nieszablonowe rozwiązania. Dzięki możliwości kupna mieszkania z rynku wtórnego, możemy zamieszkać zarówno w przedwojennej, klimatycznej kamienicy czy też na osiedlu, na którym spędziliśmy całe swoje dzieciństwo.

Wiedza o potencjalnych sąsiadach

Informacja obok kogo będziemy mieszkać jest niezwykle istotna, szczególnie jeśli posiadamy małe dzieci, bądź jesteśmy zwolennikami całkowitej ciszy oraz spokoju. Przeprowadzenie wywiadu na ten temat z poprzednim właścicielem może okazać się bezcenne!

Szybka przeprowadzka

W przeciwieństwie do nowego budownictwa - mieszkania z rynku wtórnego są już wybudowane oraz gotowe do natychmiastowego zamieszkania. Jeśli więc nagli Cię czas, albo chciałbyś jak najszybciej zacząć urządzać swoje cztery kąty to rozwiązanie okaże się dla Ciebie najlepsze.

Wady mieszkania z rynku wtórego

Wady mieszkania z rynku wtórnego

Przy każdych zaletach gdzieś chowają się również wady. Dla zachowania równowagi również o nich mówimy. Podejrzewamy, że ich znajomość jest zdecydowanie ważniejsza niż samych zalet!

Konieczność remontu

Nie ukrywajmy, mieszkania w których ktoś już spędził sporo czasu mogą wymagać remontu. I nie mamy tutaj na myśli odświeżenia ścian bądź kupna nowych mebli, choć zdarzają się i tak zadbane mieszkania, że nic więcej nie okazuje się być potrzebne!

Najbardziej istotną kwestią, która należy sprawdzić jest stan techniczny mieszkania. Koszty związane ze starą bądź niewłaściwie działającą instalacją elektryczną mogą zwalić Cię z nóg, dlatego zanim podpiszesz umowę sprawdź wszelkie szczegóły. Może Ci w tym pomóc pomóc eksperta. Jeśli okaże się, że mieszkanie faktycznie wymaga technicznego i skomplikowanego remontu - policz wszystkie koszty i sprawdź czy oferta nadal jest tak korzystna, jak zakładałeś na samym początku.

naklejka ścienna Na co koniecznie należy zwrócić uwagę?
  • Stan drzwi oraz okien.
  • Podłączenie do linii energetycznej.
  • Podłączenie do linii wodociągowo-kanalizacyjnej.
  • Rozłożenie temperatury w pomieszczeniach.

Brak wind

Mieszkania z rynku wtórnego często nie posiadają jeszcze wind, jeśli mieszkasz więc z osobą niepełnosprawną bądź małym dzieckiem przemyśl, czy nie jest to dla Ciebie konieczne kryterium!

Na co uważać przy wyborze mieszkania?

Sprawdziłeś już stan techniczny mieszkania, wiesz już, że podołasz ewentualnym remontom, odpowiada Ci okolica oraz budownictwo. Niestety to nie wszystko na co musisz zwrócić uwagę. Mieszkania z rynku wtórnego to niejako mieszkania z “przeszłością”. Mamy na myśli nie tylko przeszłość mieszkalną, ale i prawną oraz finansową. Co może Cię nieprzyjemnie zaskoczyć, a o co warto już na samym początku zapytać sprzedawcę?

Mieszkanie z “lokatorem”

Jedna z najmniej przyjemnych opcji, która może Ci się przytrafić. Przed zakupem mieszkania należy sprawdzić kto, oprócz właściciela, ma prawo do korzystania z nieruchomości. Wielokrotnie można usłyszeć o ludziach, którzy kupili mieszkanie razem z “lokatorem”, którego nie mogli się z niego pozbyć, co zupełnie uniemożliwiało przeprowadzkę. Co możesz zrobić, aby tego uniknąć? Poprosić o zaświadczenie, że w mieszkaniu nie są zameldowane osoby trzecie.

Zaległe opłaty ciążące na mieszkaniu

Jeśli znasz numer księgi wieczystej - w internecie z łatwością sprawdzisz czy na mieszkaniu nie ciążą żadne długi czy też opłaty. Poproś również wcześniejszego właściciela o zaświadczenie o niezaleganiu z czynszem.

Pytania do sprzedawcy - o co powinieneś zapytać?

1. Zadatek czy zaliczka?

Szablon malarski dmuchawce

Zależnie od sprzedawcy, może zażądać od Ciebie zaliczki bądź zadatku. Chociaż te pojęcia często są mylone, zupełnie się od siebie różnią.

Zaliczka

Wpłaca się ją na poczet ceny sprzedaży, w przypadku nie zawarcia transakcji, zostaje zwrócona osobie kupującej.

Zadatek

Jeżeli kupujący postanowi zrezygnować z podpisania umowy z własnej winy, traci zadatek. Inaczej sprawa ma się w przypadku, gdy to sprzedający zrezygnuje z transakcji. W tym przypadku będzie musiał oddać kupującemu dwukrotność wpłaconego przez niego zadatku.

2. Dlaczego właściciel pozbywa się mieszkania?

Może to być zupełnie banalny powód, ale podczas zadania tego pytania możesz zorientować się, że sprzedawca … zwyczajnie ucieka od problemu, chcąc zrzucić problematyczne mieszkanie na kogoś innego.

3. Czy oferowane mieszkanie będzie puste?

To ważna kwestia, wyposażenie mieszkania powinno zostać również spisane w umowie. Właściciel może pozostawić Ci część wyposażenia, możesz dostać również zupełnie puste mieszkanie.

Ostatnie formalności

Sprawdziłeś już wszelkie możliwe aspekty techniczne oraz ewentualności? Zobacz jakie ostatnie formalności musisz wykonać, aby stać się pełnoprawnym właścicielem mieszkania!

  • Podpisz umowę przedwstępną w postaci aktu notarialnego.
  • Dokładnie zapoznaj się z treścią umowy kupna-sprzedaży.
  • Ubezpiecz nieruchomość.
  • Zapłać podatek od czynności cywilnoprawnych.
  • Zgłoś nabycie nieruchomości w urzędzie miasta bądź gminy.

Udało Ci się przebrnąć przez wszelkie formalności i wymarzone mieszkanie jest już Twoje? W takim razie możesz już cieszyć się jego urządzaniem, a wszystkie najlepsze dodatki znajdziesz w naszym sklepie internetowym!

Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć
Udostępnij wpis:   
Ostatnio oglądałeś
Zapytaj na czacie