[email protected]  32 720 94 75
KontaktO nasBlogGaleria realizacjiNowości

Budowa domu. Krótki poradnik

Nauka na cudzych błędach pozwoli uniknąć Ci wielu niespodziewanych, a przede wszystkim niepotrzebnych wydatków. W naszym artykule przeczytasz zarówno o błędach, które możesz popełnić, sposobach na zmniejszenie kosztów budowy, ale również o pozornych oszczędnościach, które mogą pokrzyżować Ci plany i marzenia o domu idealnym. Sprawdź czego warto się wystrzegać!

Błędy, które możesz popełnić jeszcze przed rozpoczęciem budowy

Mogłoby wydawać się, że pierwszym trudnym etapem podczas budowy domu jest rozpoczęcie prac na planie budowy. Jest to jednak błędne myślenie! Nasze plany możemy pokrzyżować sobie jeszcze na długo przed nimi. Na co więc warto zwrócić uwagę i jakich błędów nie popełniać?

Błędy przy budowie domu

Zakup projektu bez analizy planów zagospodarowania przestrzennego.

Zakupienie projektu domu powinno odbyć się dopiero po analizie planów zagospodarowania przestrzeni, którą zdecydowaliśmy się kupić pod budowę naszego domu. Często może okazać się, że na wybranym terenie wybudowanie konkretnego projektu budynku może okazać się po prostu niemożliwe. Atrakcyjna cena konkretnego projektu może skusić nas do zakupu projektu domu, który zupełnie nie spełni naszych potrzeb, a może nawet zmusić nas do kolejnego niepotrzebnego wydatku w postaci adaptacji projektu bądź po prostu kupna nowego.

Zatrudnienie niekompetentnego kierownika budowy

Kierownik budowy to fundament Twojego domu - zarządza on oraz organizuje pracę na placu budowy, a także pozostaje z Tobą w ciągłym kontakcie. Warto więc zatrudnić kogoś, kto całkowicie nam odpowiada i z kim posiadamy dobry kontakt. W tym przypadku z pewnością bardziej sprawdzi się ktoś z polecenia, niż z internetowego ogłoszenia.

Brak zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia budowy

Zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia budowy powinno zostać przekazane na siedem dni przed planowanym rozpoczęciem prac. Brak takiego zawiadomienia może kosztować nas nawet 500 złotych kary! Zawiadomienie należy zgłosić w wojewódzkim lub powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego.

Domy dzielą się na te, które realizujemy w oparciu o pozwolenie budowlane oraz te, podczas budowy których wystarczy jedynie zgłoszenie. Zorientuj się odpowiednio wcześniej, który z wariantów dotyczy właśnie Ciebie!

Brak dziennika budowy

Dokument ten jest niezbędny przy zawiadomieniu o zakończeniu budowy Twojego domu. Jego brak może skutkować odpowiedzialnością karną w postaci grzywny. To błąd, którego naprawdę łatwo uniknąć!

Udało Ci się dopełnić wszelkich formalności? Doświadczony i profesjonalny kierownik budowy został zatrudniony? Przechodzimy więc dalej!

4 podstawowe błędy, których nie możesz popełnić przy budowie domu

4 podstawowe błędy, których nie możesz popełnić przy budowie domu

Błędy popełnione na budowie niosą za sobą często różnego rodzaju zagrożenia, problemy podczas użytkowania domu, obniżenie jakości budynku - a co za tym wszystkim idzie, olbrzymie koszty, których przecież jesteśmy w stanie uniknąć!

Jakich błędów musisz się wystrzegać?

1. Nieprawidłowe wytyczenie budynku

Wytyczenie obrysu budynku przez geodetę i wykonanie wykopu jest pierwszym etapem prac na budowie. Jeżeli dom zostanie błędnie umiejscowiony będziemy zmuszeni do wykonania jego fundamentów od nowa, co znacznie podniesie koszty oraz wydłuży czas budowy. Na tym etapie możemy popełnić również kolejny ważny błąd - mianowicie pozostawienie warstwy próchnicy w glebie (humusu). Rozwijające się w niej mikroorganizmy mogą szkodliwie wpływać na izolację przeciwwilgociową, a w efekcie końcowym doprowadzić do całkowitego jej zniszczenia.

2. Nieprawidłowa budowa fundamentów

Jej poprawki mogą być bardzo kosztowne, trudne a w skrajnych przypadkach nawet niemożliwe! Co zrobić, aby uniknąć wpadki już na etapie budowy fundamentów?

  • Zadbaj o właściwe uzbrojenie podłogi na gruncie,
  • upewnij się, że izolacja przeciwwilgociowa jest wykonana prawidłowo,
  • zachowaj ciągłości w narożnikach (błąd ten może kosztować Cię osłabienie konstrukcji budynku i dalsze problemy podczas budowy wyższych pięter,
  • zadbaj również o prawidłowe wyprowadzenie pionu i poziomu ścian - w przeciwnym razie będą one po prostu krzywe! Nie tylko będzie to wyglądało nieestetycznie i spowoduje trudności np. w przypadku montażu fototapety już na etapie wykończeniowym, ale w skrajnych przypadkach może wymagać również wyrównania jeszcze podczas budowy, ponieważ może nawet uniemożliwić wstawienie okien.

3. Błędnie wykonany strop

Uginanie się, pękanie oraz nieestetyczne deformacje może spowodować źle wykonany strop. Prowadzi to do osłabienia konstrukcji budynku i jego niewystarczającego wzmocnienia. Pręty zbrojeniowe oraz żebra rozdzielcze muszą więc zostać ułożone z wyjątkową starannością i dokładnością - szczególnie w miejscach, w których będą znajdowały się ściany.

4. Błędy w wykonaniu dachu

Najczęstsze nieprawidłowości, które mogą pojawić się podczas budowy domu, zaś które dotyczą jednego z jego ważniejszych elementów - dachu, to nieodpowiednie połączenia elementów i zmniejszanie ich przekrojów, co osłabia końcową konstrukcję. Pamiętaj, aby nigdy nie stosować innej klasy drewna, niż ta, którą oznaczono w projekcie!

Pozorne oszczędności - czego unikać przy budowie domu?

Choć kwoty pieniężne, które musimy przeznaczyć na budowę domu bywają ogromne są aspekty, na których zdecydowanie nie warto oszczędzać.

Zatrudnienie mniej doświadczonej ekipy budowlanej

Pozorne oszczędności - czego unikać przy budowie domu?

Ekipa budowlana jest niczym załoga na statku - to głównie od niej zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Zatrudnienie tańszej oraz mniej doświadczonej ekipy remontowej to ogromne ryzyko, które bardzo szybko może przestać Ci się opłacać. To właśnie brak odpowiedniej ekipy budowlanej może przyczynić się do wygenerowania kosztownych błędów na placu budowy.

Zakup najtańszych materiałów

Kiedy chcemy uniknąć dużych kosztów budowy często postanawiamy zaoszczędzić na kupnie materiałów budowlanych. Jest to jednak wyjątkowo zły pomysł! Tańsze materiały, często kupione bez odpowiednich atestów oraz niższej jakości spowodują, że mimo tego, że uda nam się wybudować dom znacznie taniej - szybko zaczniemy do niego dopłacać w postaci napraw oraz remontów, często bardzo kosztownych oraz czasochłonnych. Usterki wymagające naprawy zaczną się pojawiać nadspodziewanie szybko!

Na czym bezpiecznie zaoszczędzisz podczas budowy domu?

Wyżej pisaliśmy o aspektach, na których oszczędzać zdecydowanie nie warto. Istnieją jednak kwestie, o które możemy zadbać, aby znacznie obniżyć koszt budowy, a które nie przyczynią się do obniżenia jego jakości.

Wybór terenu działki budowlanej

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że teren podmiejski, oddalony od miasta zawsze będzie zdecydowanie tańszy niż ten znajdujący się w centrum aglomeracji. Jeśli jesteś w stanie zrezygnować z życia w centrum miast oraz nie przeszkadzają Ci dojazdy do pracy i słabiej rozwinięta infrastruktura - zamieszkaj pod miastem, a wygeneruje to spore oszczędności już na początku Twojej przygody z budowaniem domu!

Wybór bryły budynku

Najtańsza oraz najbardziej ekonomiczna opcja to prosta bryła budynku oparta na planie prostokąta. Tego typu budowa wymaga również mniejszej ilości mostków cieplnych, co sprawia, że zdecydowanie oszczędzamy na kosztach ogrzewania naszej nieruchomości.

Rozsądna wielkość domu oraz ilość pięter

Dobrze przemyśl ile pomieszczeń oraz ile pięter jest Ci potrzebne do wygodnego i komfortowego życia. Może okazać się, że 200-metrów dom jest dla Ciebie zdecydowanie zbyt duży, a rezygnacja z niepotrzebnych, dodatkowych metrów kwadratowych zaskakująco obniży koszt budowy Twojego wymarzonego domu.

Garaż zaplanowany w bryle budynku

Budowa wolnostojącego garażu będzie droższa niż takiego, który został wkomponowany w projekt domu - nie tylko na etapie budowy, ale również eksploatacji!

Jak sam widzisz, budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które - mimo zatrudnienia ekipy budowlanej - wymaga naszego ciągłego nadzoru. Mamy nadzieję, że z naszą drobną pomocą uda Ci się uniknąć wielu błędów. Powodzenia!

Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć
Udostępnij wpis:   
Ostatnio oglądałeś
Zapytaj na czacie