info@wally.com.pl  32 720 94 75
KontaktO nasBlogZamówienia indywidualneNowości

Dawniej odnowienie wystroju pomieszczenia kojarzone było wyłącznie z kosztownymi remontami. Dziś, coraz więcej osób poszukuje tanich i prostych sposobów na pomysłową odmianę charakteru pomieszczenia. Jest na to kilka banalnie prostych sposobów! Czasem wystarczy wykorzystać odpowiednie dekoracje lub dodatki, aby całkowicie odmienić swoje mieszkalne przestrzenie. Architekci wnętrz przekonują, że planowane aranżacje odnoszą sukces, jeśli przywiązuje się odpowiednio dużą wagę do szczegółów i drobnych elementów. Jednym z najczęściej polecanych zabiegów jest zastosowanie specjalnych szablonów do malowania ścian. Czym są, jak działają oraz gdzie je wykorzystasz? Na wszystkie te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

1. Czym są szablony malarskie?

2. Szablony malarskie jednorazowego a wielorazowego użytku

3. Gdzie wykorzystasz szablony malarskie?

4. Zalety szablonów do malowania ścian

1. Czym są szablony malarskie?

Szablonami malarskimi nazywamy odpowiednio przygotowane wzorniki wykonane z różnych tworzyw. Służą one do ozdabiania ścian namalowanymi wzorami. Najczęściej wykorzystywane do dekorowania wnętrz, prezentują szeroką gamę różnorodnych motywów związanych z popularnymi konwencjami aranżacyjnymi. Dzięki fantastycznym estetycznym efektom i wielorakim możliwościom wykorzystania cieszą się one coraz większą popularnością. Na rynku znajdziesz przynajmniej kilka rodzajów szablonów malarskich - my skupimy się na dwóch najpopularniejszych wariantach, czyli szablonach jednorazowego oraz wielorazowego użytku.

2. Szablony malarskie jednorazowego a wielorazowego użytku

Szablony malarskie najczęściej dostępne są w wersji jednorazowej i wielorazowego użytku. Pierwsze z nich posiadają formę praktycznych naklejek z wyciętym wzorem. Po przyklejeniu na ścianę, należy starannie nanieść na wzornik warstwę farby. Po ostrożnym odklejeniu folii, dekoracja jest gotowa. Taki szablon traci swoje właściwości po jednorazowym zastosowaniu. Dlatego chcąc powielić wybrany motyw, konieczny jest zakup kilku egzemplarzy.

Wygodniejszym rozwiązaniem może być więc zastosowanie szablonu wielorazowego użytku. Szablony tego typu wykonane są z materiału APET o grubości 1 mm. Cechą charakterystyczną tego rodzaju produktów jest występowanie tzw. mostków łączących, niezbędnych do połączenia poszczególnych elementów szablonu. Produkt montujemy na ścianie za pomocą taśmy klejącej, a odwzorowanie szablonu możliwe jest za pomocą pędzli, gąbki czy też spray’u. Sposób korzystania z tego rodzaju wzorników nie odbiega więc znacznie od jednorazowych modeli. Ich główną zaletą jest to, że wzór można odmalować w kilku miejscach, na różnych ścianach lub w formie odbicia lustrzanego. Może również zostać wykorzystany przy następnym remoncie. To spora oszczędność, jeśli wiesz, że dany wzór będziesz chciał wykorzystać wielokrotnie!

3. Gdzie wykorzystasz szablony malarskie?

Aranżacja wnętrz to kategoria, w której wzorniki do malowania ścian znajdują najszersze zastosowanie. Dzięki różnorodnym wzorom, szablony malarskie doskonale sprawdzą się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Powszechnie wykorzystuje się je do dekoracji pokojów dziecięcych. Możliwy jest bowiem zakup szablonów z motywami zwierząt, zabawek, czy fantastycznych postaci. Duże motywy roślinne lub geometryczne doskonale sprawdzą się na ścianie sypialni, tworząc niepowtarzalny i romantyczny klimat. W salonie lub przedpokoju odmalować zaś można ciekawe motto lub sentencję dotyczącą życia rodzinnego.W ofertach sklepów znajdziesz również łatwo dostępne są również wzory, które wykorzystasz w swojej kuchni bądź jadalni. Szablony malarskie wykorzystasz jednak nie tylko w swoim domowym zaciszu! Doskonale sprawdzą się one również w Twoim biurze, sklepie, restauracji a nawet w hali produkcyjnej! W końcu, w miejscu pracy również warto wykorzystać ciekawe motywy, które sprawią że pomieszczenia będą bardziej przyjazne dla pracowników oraz odwiedzających firmę gości. To wpływa na samopoczucie oraz atmosferę w praktycznie każdym miejscu pracy.

Jednak to nie wszystko!

Szablony, oprócz funkcji dekoracyjnej mogą posiadać również praktyczne zastosowanie! Ostatnio, bardzo dużą popularnością cieszą się specjalistyczne szablony, służące do malowania znaków informacyjnych. Najczęściej wykorzystywanymi są szablony wielorazowego użytku, dzięki którym możliwe jest na przykład oznaczenie drogi ewakuacyjnej. Oprócz tego możliwe jest odmalowanie logo w biurze firmy i umieszczenie na ścianach wymaganych przez przepisy prawne symboli. Wybór wzoru należy do Ciebie!

4. Zalety szablonów do malowania ścian

Główną zaletą wykorzystania szablonów malarskich są walory estetyczne uzyskiwanych dekoracji. Przy kolejnym remoncie zamalowanie wzoru i wykorzystanie innego nie stanowi żadnego problemu. Wiele osób zaznacza również, że malowane ozdoby sprawiają lepsze wrażenie wizualne niż naklejki. Nowoczesne modele przedstawiają wzory bogate w szczegóły oraz najdrobniejsze detale, które przyciągają wzrok oraz uwodzą swoimi kształtami. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu specjalnie zaprojektowanych do tego celu szablonów w miejscu pracy, nie trzeba kupować niektórych tabliczek i znaków ostrzegawczych bądź informacyjnych.

Bogata oferta szablonów malarskich umożliwia odnalezienie odpowiedniego wzoru do każdego wnętrza. Wzorniki są bardzo łatwe w użyciu i umożliwiają tworzenie wspaniałych dekoracji również osobom, które nie posiadają zdolności plastycznych. Wybierając swój wymarzony szablon do malowania ścian warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Odpowiednio dobrany szablon pozwoli cieszyć się upragnionymi efektami przez długi czas.

Przekonaliśmy Cię? Teraz pozostaje Ci tylko wybór wymarzonego wzoru!
Udostępnij wpis:   
Zapytaj na czacie
Ostatnio oglądane

Ostatnio oglądane