[email protected]  32 720 94 75
KontaktO nasBlogGaleria realizacjiNowości

Siła koloru

Kolory są istotnym elementem definiującym charakter rzeczy i pełnią coraz większą rolę w estetyce współczesnych przedmiotów. Wykorzystując barwy i kolory w pomieszczeniu powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego przeznaczenie, wielkość oraz oświetlenie. Kolorem zmodyfikujemy wnętrze: możemy je poszerzyć, podnieść lub obniżyć. Pamiętajmy też, że o kolorze wnętrza stanowią nie tylko ściany, ale także meble, dodatki, tapicerka, a nawet oprawa okien, dlatego też wszystkie te elementy powinny stanowić spójną całość.

Kolor i jego właściwości

fototapeta

Decydując się na wybór koloru, który ma dominować w naszym otoczeniu należy zwrócić szczególną uwagę na reakcje i skojarzenia, jakie wywołują w nas poszczególne barwy.

Barwy ciepłe posiadają wysoką energię i najdłuższe fale z barw widzialnych, zupełnie odwrotnie jest z zimnymi odcieniami. Kobieta w czerwieni zwróci uwagę mężczyzny, ponieważ dokładnie ten kolor jest najintensywniejszy i najdłuższy w gamie barw widzialnych, a także wywiera największy wpływ na siatkówkę. Odcienie zieleni uspokajają, wyciszają i redukują wysiłek wzroku, stąd ich częste wykorzystanie np. w przychodniach, klinikach czy szpitalach, gdzie łagodzący wpływ na pacjentów jest jak najbardziej pożądany.

Kolory posiadają swoje właściwości, zaś poznanie ich umożliwia świadome operowanie nimi tak, by ich oddziaływanie było jak najbardziej efektywne przy planowaniu zagospodarowania naszych przestrzeni. Dzięki nim możemy skorygować proporcje pomieszczenia np. zbyt długie wnętrze skrócimy malując krótszą ścianę ciemnym kolorem, zbyt wysokie obniżymy przenosząc na sufit żywe, ciemniejsze kolory. Kolory zimne takie jak błękit, fiolet, szarości nadadzą wrażenia przestronności, natomiast barwy ciepłe: pomarańcz, żółć, czerwień zbliżają ściany do siebie - zmniejszają wnętrze. Jeżeli decydujemy się na mocne barwy zachowajmy porządek, bałagan w takim pomieszczeniu nie jest wskazany, w przeciwnym razie przebywanie w nim stanie się dla nas męczące. W takiej sytuacji warto postawić na mocne dodatki, w energetyzujących kolorach.

Światło koloru

Światło jest czynnikiem wpływającym na odbiór koloru. Jasne barwy odbijają światło, dzięki temu dodają wnętrzu wielkości, przestronności i przejrzystości. Dla uzyskania wrażenia intymności najlepiej wykorzystać barwy ciemne, jednak należy pamiętać, że pochłaniają one więcej światła, dlatego najlepiej wyglądają w jasnych, dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach, gdzie naturalne światło wydobywa ich charakter. Usytuowanie wnętrza względem słońca ma istotne znaczenie przy doborze jego kolorystyki. Te na wschód i południe powinny mieć barwy bardziej intensywne, aby nie wydawały się wybielone względem północno-zachodnich części mieszkania. Natomiast do pomieszczeń wychodzących na północ, z racji tego że światło jest tam mniej intensywne, powinniśmy wybierać kolory jasne, które je rozświetlą.

Kombinacje i zestawienia kolorów

obraz papugi

Natura stanowi wspaniałe źródło inspiracji kolorystycznych. Równowaga kombinacji kolorystycznych jaka panuje w przyrodzie równie dobrze sprawdzi się w domowym zaciszu. Zestawienia harmonijne to te, które sąsiadują ze sobą w kole barw, zachowane jednocześnie w tej samej tonacji. Natomiast odważne, zamierzone kontrasty kolory umieszczone po przeciwnych stronach w kole barw -umiejętnie dobrane także składać się mogą na spójną całość projektowanego wnętrza. Jeżeli odważne eksperymenty nie są naszą mocną stroną zawsze możemy uciec w monochromatyczne kombinacje kompozycje różnych tonów tego samego koloru i wówczas nawet intensywne barwy dadzą nam poczucie spokoju.

  • CZERWONY w połączeniu z białym, szarym lub grafitowym daje poczucie dynamizmu. To kolor, który wyjątkowo pobudza i dodaje energii. Posiada zdolność optycznego zmniejszania pomieszczeń. Wzmaga natomiast apetyt, często więc napotykamy go w restauracjach, doskonale sprawdzi się również jako kolor dominujący w domowej jadalni.
  • NIEBIESKI idealny do mocno nasłonecznionych pomieszczeń, powiększa wnętrze i dobrze wygląda w zestawieniu z szarością oraz klasyczną bielą. To kolor, który uspokaja, pomaga również zwiększyć skupienie oraz kreatywność. Posiada niezwykłą właściwość zmniejszania ciśnienia w krwi, pozwala więc na łatwiejsze zaśnięcie.
  • ZIELEŃ to barwa natury, doskonale więc wpływa na harmonię ludzkiego organizmu. To kolor, który odpręża, relaksuje i uspokaja. Idealnie sprawdzi się w gabinecie, bibliotece, łazience. Sprzyja skupieniu i równowadze.
  • POMARAŃCZ I ŻÓŁTY słoneczny duet który przywodzi na myśl lato. Pomarańcz z niebieskim doda naszemu wnętrzu śródziemnomorskiego klimatu. Kolor pomarańczowy delikatnie pobudza i zwiększa optymizm, żółty natomiast to kolor nauki i intelektu. Oba kojarzą się z latem dzięki czemu przywołują optymizm, radość i dobre wspomnienia.
  • FIOLET w połączeniu z żółtym sprawdzi się idealnie, z czerwonym stworzy oryginalną kompozycję. Jest kolorem ekskluzywnym, łączy czerwień i błękit, stymuluje i pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Barwa ta pobudza wyobraźnię, często jest ulubionym wyborem artystów.
  • SZAROŚCI dobrze zestawiają się z brązem, korzystnie współgrają z aluminium i stalą. Są idealnym tłem dla przedmiotów o intensywnych barwach, kojarzone z minimalistycznym stylem współczesnej architektury. Sprawdzą się w łazience, gdzie korzystnie zestawią się z chromem armatury.
  • CZERŃ stanowi doskonałą kompozycję z szarością. Z bielą uzyskuje oryginalne efekty graficzne w postaci zebry, czy krowich łat.

Dobór kolorów do wnętrza to ważna kwestia, warto więc dopasować je do funkcji pomieszczenia oraz własnej osobowości. Nasze wnętrza powinny dawać nam radość, poczucie bezpieczeństwo oraz być miejscem, gdzie czujemy się najlepiej. Warto więc poświęcić chwilę czasu na ich idealne dopasowanie.

Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć
Udostępnij wpis:   
Ostatnio oglądałeś
Zapytaj na czacie