[email protected]  32 720 94 75
KontaktO nasBlogGaleria realizacjiNowości

Mieszkanie w paryskim stylu

Każdy z nas, choć raz w życiu usłyszał określenie - paryski szyk. Zapewne nawiązywał on do mody, mógł określać również zachowanie mieszkańców Paryża, którzy od wieków charakteryzują się lekkością, nonszalancją oraz niewymuszonym poczuciem dobrego smaku. My skupimy się jednak na paryskim szyku odnośnie architektury oraz aranżacji wnętrz - choć oczywiście wszystkie pojęcia swobodnie się ze sobą łączą oraz przeplatają. Paryski szyk to nie tylko styl - to sposób na życie!

Kilka słów o historii paryskiej architektury

Naklejka ścienna Paryż - Wieża Eiffla

Mówiąc o aranżacjach wnętrz nie sposób nie nawiązać do architektury oraz jej historii. Lata temu, Paryż był ostoją średniowiecznej architektury. Budynki z tego okresu można było spotkać dosłownie na każdym kroku, jednak tylko do pewnego momentu. Co się wydarzyło? Haussmann - to nazwisko klucz w poszukiwaniu genezy oraz historii powstania stylu paryskiego. Niezwykle uzdolniony francuski baron rozpoczął przebudowę oraz renowację Paryża. W tym okresie zostało zburzonych wiele budynków, sięgających korzeniami do średniowiecza. Była to zarówno wielka strata, jak i fascynujący okres w historii, który sprawił, że Paryż zyskał oblicze, które znamy i odwiedzamy aż do dziś.

Historia to klucz

naklejka ścienna dmuchawce

W przeważającej części paryskich mieszkań przeważa eklektyzm, który zgrabnie łączy stare z nowoczesny a maksymalne z minimalnym. Paryżanie uwielbiają swoją historię oraz kulturę. Są zresztą uważani za jeden z najbardziej dumnych narodów świata. Przywiązani do tradycji oraz kultury, z przyjemnością kultywują osiągnięcia swoich przodków - stare mieszkania poddają renowacji, uzupełniając je nowoczesnymi sprzętami oraz ulubionymi akcesoriami. Nikogo nie zdziwi więc nowoczesne kino domowe umiejscowione tuż obok zabytkowego, bielonego kominka. Paryżanie są kowalami nie tylko swojego losu, ale i mieszkalnych aranżacji!

Przestrzeń

Jakie jest paryskie mieszkanie? Przestronne oraz pełne światła. W końcu to nie tylko stolica miłości, ale i sztuki, inspiracja zaś potrzebuje wolnej przestrzeni oraz miejsca na interpretację. Na wielu zdjęciach oraz aranżacjach inspirowanych paryskim szykiem widzimy przestrzenne pomieszczenia, często ze sobą połączone, aby uzyskać jeszcze większe wrażenie otwartej przestrzeni. Paryżanie są wyjątkowo rodzinni oraz towarzyscy - nikogo nie dziwią więc eleganckie kolacje dla przyjaciół w ciągu tygodnia, czy też ucztowanie bez okazji przy zastawionym stole. Warto więc, aby kuchnia została połączona z salonem bądź jadalnią, w końcu to w nich toczy się główne życie towarzyskie mieszkańców.

Fototapeta Łuk Triumfalny w Paryżu

Artyzm i sztuka

Paryż to kolebka artystów. Balet, muzyka, malarstwo - miasto nasycone jest sztuką, kulturą, dawniej zaś - paryską bohemą, która tworzyła, inspirowała oraz na stałe zapisała się na kartach historii. Artyści już od wieków przyjeżdżali do Miasta Światła tworzyć, rozwijać się oraz chłonąć niezwykłą atmosferę tego przepięknego miasta.

Paryski styl w Twoim domu - kilka wskazówek!

Choć stwierdzenie to dla wielu może zabrzmieć ryzykownie - paryski styl możesz osiągnąć w praktycznie każdym wnętrzu, niezależnie od tego czy mieszkasz w przestrzennych domu czy też niewielkim mieszkaniu. Sprawdź kilka naszych wskazówek i ciesz się Paryżem we własnych czterech kątach!

Stonowane kolory i szlachetne materiały

Paryski wystrój wnętrz uwielbia wszelkie poduszki, narzuty oraz kapy w stonowanych kolorach oraz ze szlachetnych materiałów. Jedwab, satyna, wełna, len - wszystkie te tkaniny doskonale sprawdzą się do ocieplenia przestrzeni mieszkalnej oraz nadania jej osobistego rysu. Dzięki niej Twoje mieszkanie będzie nie tylko bardziej przytulne, ale i ciepłe!

Meble w paryskim stylu

Eklektyzm mocno daje o sobie znać również w temacie mebli. Paryżanie uwielbiają zarówno stare jak i nowe rozwiązania, a większość z nich posiada również niezwykłą umiejętność kreatywnego ich mieszania, które sprawia, że mieszkanie zyskuje naprawdę niebanalny i niepowtarzalny urok. Meble drewniane, bielone, retro sofy oraz leżanki - wnętrze paryskiego mieszkania może wyglądać, jakby zostało urządzone za pomocą zbieraniny przypadkowych mebli ze sklepu z antykami. I na tym polega jego urok! Choć nie wszystko idealnie wpasowuje się w konwencję oraz stylistykę mieszkania, nadaje mu niepowtarzalnego smaku oraz charakteru.

Aranżacja ścian i podłóg

Ściany zdecydowanie powinny zostać pomalowane na jasne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń. Gołębia szarość, biel, błękit, pudrowy róż oraz oliwka - wszystkie te kolory z pewnością sprawdzą się podczas aranżacji mieszkania w prawdziwie paryskim stylu. Jeśli jednak od minimalizmu bliższy jest Ci maksymalizm - mamy na to radę. Jedną ze ścian swojego mieszkania możesz pokryć fototapetą, która idealnie połączy się ze stylistyką mieszkania i nada jej ciekawego charakteru. Może to być fototapeta z paryską uliczką bądź retro książkami, które nie tylko sprawią, że ściana zyska nowy wygląd, ale również paryski szyk.

Dodatki i akcesoria w paryskim stylu

Obraz drukowany na bawełnianym płótnie malarskim

Paryżanie uwielbiają przyciągające wzrok dodatki - lustra w złoconych ramach, ekstrawaganckie obrazy czy też bogato zdobione dekoracje okien. Choć podstawa mieszkania przeważnie jest wyjątkowo stonowana - dodatki muszą błyszczeć! Obrazy, które wybierzesz do swojego mieszkania w paryskim stylu powinny oddawać charakter mieszkania - jeśli jesteś więc samotnikiem wybierz romantyczne, kwiatowe kompozycje, zaś jeśli zachwyca Cię ruch i energia - na pewno spodobają Ci się obrazy bądź plakaty w energetycznych kolorach. W przypadku paryskich aranżacji sprawdzą się nie tylko retro ramy - nowoczesna dekoracja drukowa na płótnie malarskimrównież zada szyku i wprowadzi do wnętrza powiew nowoczesności.

Paryski szyk w bloku mieszkalnym?

To jak najbardziej możliwe! Najważniejszym jest, aby osiągnąć jak największe złudzenie otwartej przestrzeni. Warto więc zadbać o użycie jasnych kolorów - zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Optycznie powiększysz przestrzeń również za pomocą luster, oraz wielkoformatowych obrazów bądź plakatów. I choć przestrzeń w bloku mieszkalnym wydaje się niewielka i trudna do zaaranżowania, za pomocą kilku zmian z pewnością uda Ci się wpuścić powiew paryskiego powietrza do swoich wnętrz!

Jakie są więc wyznaczniki paryskiego stylu w kilku słowach?

  • Pastelowe kolory,
  • eklektyzm,
  • bogato zdobione dodatki,
  • otwarta przestrzeń.

Zastosuj się do naszych wskazówek i wprowadź do swoich wnętrz paryski szyk!

Obiecujemy, poczujesz się w nim jak w centrum Miasta Świateł!

Udostępnij wpis:   
Ostatnio oglądałeś
Zapytaj na czacie