[email protected]  32 720 94 75
KontaktO nasBlogGaleria realizacjiNowości

Dziecięcy pokój według metody Montessori. Jak go urządzić?

naklejka ścienna miarka wzrostu

Czym jest ta metoda, kim jest Montessori i jak właściwie to wszystko ugryźć? Przeczytaj w naszym artykule!

Dziecięcy pokój według metody Montessori

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, kto i dlaczego zapoczątkował trend Montessori w wychowywaniu dzieci. Maria Montessori to włoska lekarka, która opracowała metodę wychowywania dzieci opartą na nauce samodzielności, która ma za za zadanie wspierać kreatywność, logiczne myślenie, swobodę oraz prawidłowy rozwój dziecka. Montessori przede wszystkim propagowała swobodę myśli oraz działania, chcąc przełamać schematy dziecięcego myślenia. Metoda ta znalazła odwzorowanie nie tylko w codziennym życiu, ale i również w aranżacji wnętrz!

Odpowiedz sobie na pytanie - czy dziecko we wczesnych latach dzieciństwa naprawdę musi być otoczone kilogramami plastiku? Czy nietrwałe dziecięce zabawki, często wykonane z kiepskiej jakości plastiku dobrze wspierają jego rozwój? Odpowiedź jest praktycznie oczywista, co jednak możemy zastosować w zamian?

Kilka kroków do dziecięcego pokoju, który wspiera rozwój

Tak naprawdę nie potrzebujesz dużych nakładów sił ani kosztów, aby stworzyć wnętrze zgodne z duchem Montessori. Sprawdź o jakie detale warto zadbać, aby pokój dziecięcy nie tylko był estetyczny, ale i wspierał prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

naklejka ścienna miarka wzrostu

Żadnych ograniczeń!

Metoda Montessori zakłada, że dziecko powinno mieć łatwy i samodzielny dostęp do wszystkich swoich przedmiotów - zabawek, książeczek, ubrań czy też przedmiotów codziennego użytku. Dlatego warto, aby wszystkie te przedmioty zawsze znajdowały się w zasięgu nie tylko jego ręki, ale i wzroku. Nie chowaj zabawek do zamykanych koszy bądź szuflad - niech będą zawsze dostępne i dobrze widoczne. Nie oznacza to jednak przyzwolenia na bałagan w pokoju Twojego dziecka - zabawek powinno być mniej i powinny być lepszej jakości. Mogą być wykonane z naturalnych materiałów, na przykład drewna. Takie zabawki niezwykle rozwijają dziecięcą wyobraźnię oraz kreatywność! Zasada? Wszystko w zasięgu wzroku!

Stonowana kolorystyka

Delikatne i jasne kolory doskonale sprawdzą się, kiedy chcesz wyeksponować inne elementy wystroju pokoju, takie jak właśnie zabawki czy też dziecięce rysunki. Kolory nawiązujące do pasteli lub naturalnych kolorów ziemi, takich jak beż, szarość, piasek czy brąz doskonale odegrają drugoplanową rolę w pokoju Twojego dziecka.

Ścienne dekoracje nawiązujące do natury

To, że pokój ma być uporządkowany i minimalistyczny nie oznacza, że nie znajdzie się w nim odrobina miejsca na trochę szaleństwa na ścianach. Metoda Montessori bardzo pochwala przywiązanie do natury już od najmłodszych lat życia dziecka. Ma być ona naszym towarzyszem, a nie tylko okolicznością towarzyszącą. Dlatego warto zadbać o to, aby na ścianach pojawiło się kilka roślinnych nawiązań. Możesz uzyskać je na kilka sposobów o których opowiemy poniżej!

Roślinne szablony i naklejki ścienne

Tablica suchościeralna w kształcie balonu na ogrzane powietrze

Naklejki ścienne oraz szablony to najszybszy sposób na uzyskanie roślinnego wzoru na ścianie. Dzięki temu, że są wykonane z bezpiecznych materiałów, swobodnie możesz używać ich nawet w pokoju niemowlaka! Wystarczy, że wybierzesz wzór, który Cię zachwyci i przykleisz go (w przypadku naklejki) bądź namalujesz (w przypadku szablonu) na ścianie.

Bezpieczne tablice kreatywne

Co najbardziej rozwija dziecięcą kreatywność? Prace manualne! Jednak ściany pomalowane kredkami w esy floresy nie prezentują się zbyt dobrze. Dlatego właśnie musisz stworzyć swojemu dziecku kreatywną przestrzeń, stworzoną tylko dla niego! Tutaj z pewnością przydadzą Wam się kredowe tablice na których powstaną najpiękniejsze dziecięce dzieła sztuki! A gdy obrazek się znudzi - z łatwością umyjesz powierzchnię tablicy, która gotowa będzie do kolejnej zabawy!

Łóżko - centrum dziecięcego pokoju

Jedną z najważniejszych rzeczy na którą musimy zwrócić uwagę jest dziecięcy kącik do spania. Niezależnie od wieku, dziecko powinno mieć możliwość samodzielnego wejścia i wyjścia z przestrzeni sypialnianej. Dlatego nie sprawdzą się wszelkie kojce i łóżka ze szczebelkami, idealny za to okaże się materac, po prostu położony na podłodze. Dziecko z niego nie spadnie, a w ramach przybywających centymetrów wzrostu nie będziemy musieli inwestować w kolejne meble!

naklejka ścienna drzewo

Podsumujmy zalety metody Montessori!

  • Stworzenie swojemu dziecku bezpiecznego środowiska.
  • Pomoc w nauce kreatywnego myślenia.
  • Niezależność oraz autonomiczność dziecka już od najmłodszych lat.
  • Możliwość nauki oraz rozwoju we własnym, indywidualnym tempie.

Rozwój dziecka jest jednym z najważniejszych elementów jego życia, który potem zadecyduje o całej jego przyszłości. I choć Maria Montessori swoje metody wychowawcze opracowała prawie 200 lat temu - wciąż są aktualne i zachwycają swoją prostotą!

Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć
Udostępnij wpis:   
Ostatnio oglądałeś
Zapytaj na czacie