[email protected]  32 720 94 75
KontaktO nasBlogGaleria realizacjiNowości

Sprytne triki na organizację wnętrz

Sprytne triki na organizację wnętrz
Możesz jednak przystosować swój dom bądź mieszkanie tak, aby było przyjazne zarówno dla domowników jak i dla Twoich gości! Pomocne w tym temacie okażą się nasze sprytne i praktyczne sposoby, dzięki którym Twoje wnętrza będą wyjątkowo przyjazne a jednocześnie estetyczne!

Wyraźne ciągi komunikacyjne

Od dziecka uczymy się, że chodzimy i jeździmy prawą stroną, pierwszeństwo ma osoba wychodząca przed wchodzącą, po schodach też chodzimy prawą stroną, w kuchni montujemy drzwi otwierane na zewnątrz etc. Dlaczego tak restrykcyjnie? Dla bezpieczeństwa. Ciągi komunikacyjne to ważny element logistyki poruszania się w przestrzeni publicznej, ale, wbrew pozorom, również w domu. Dlatego organizując przestrzeń domowego ogniska również powinno się zachować proste i niezakłócone żadnymi meblami ciągi komunikacyjne. Czasem jest to bardzo trudne, szczególnie w małych mieszkaniach, ale zawsze należy dołożyć wszelkich starań, by te najważniejsze trasy w domu były wolne od przeszkód. Nie stawiamy zatem fotela blisko drzwi, czy nadmiaru szafek na buty w przedpokoju. Pośpiech uczyni z nich niebezpieczne dla nas przeszkody.

Jak zorganizować tak uporządkowaną przestrzeń w poszczególnych pomieszczeniach?

Sypialnia

Choć to strefa prywatna i z reguły nie zagląda tu nikt poza domownikami, nie możemy jej pominąć w organizacji przestrzeni. Tutaj doskonale sprawdzą się wszelkie metalowe kosze, skrzynie oraz komody z szufladami. Im mniej rzeczy na wierzchu, tym bardziej przytulna i uporządkowana sypialnia - a co za tym idzie, głowa oraz myśli. Uporządkowana sprzyja również relaksowi i wypoczynkowi, co powinniśmy docenić, zwłaszcza w sypialni.

Łazienka

Łazienkowe rytuały rządzą się swoimi prawami. Kiedy wszystko mamy pod ręką, zajmują nam mniej czasu, dzięki czemu możemy szybciej zwolnić łazienkę pozostałym domownikom. To w łazience najczęściej trzymamy również apteczkę oraz inne higieniczne akcesoria. Warto je posegregować oraz opisać, tak aby nikt nie miał wątpliwości co znajduje się w środku pudełka czy też organizera!

Kuchnia

To chyba najtrudniejsza przestrzeń do uporządkowania! Starajmy się więc nie zagracać blatów. To miejsce do pracy, przygotowywania kanapek i składników do obiadu. W jego pobliżu mogą się znaleźć deski do krojenia, noże i przyprawniki. Bliżej kranu ustawmy ociekacz na sztućce, zaś w zlewie przyda się organizer na akcesoria do zmywania naczyń. A przyprawy? To z nimi mamy często największy problem. Brak ich segregacji zaowocuje chaosem do nie okiełznania, dlatego najlepiej będzie, jeśli przesypiesz je do słoiczków bądź pudełek i opiszesz, na przykład sprytnymi etykietami samoprzylepnymi!
Tablica kredowa na lodówkę

Wszystko do sprzątania ...razem

Bez względu na wielkość mieszkania warto pokusić się o taką organizację przestrzeni, by wszystkie przedmioty służące do sprzątania i porządkowania mieszkania skupić w jednym miejscu. Optymalnie jest, gdy dysponuje się chociaż najmniejszym z możliwych pomieszczeń, by tam umieścić odkurzacze, szczotki, deski do prasowania, wszelkie zapasy ścierek i ściereczek oraz środki czystości. Warto tam umieścić również zapasy karmy dla zwierząt, a nawet pralkę. Takie zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich narzędzi sprawi, że ograniczymy chaos w innych pomieszczeniach a jako bonus otrzymamy brak wymówek reszty rodziny, że nie wiedziała gdzie tym razem znajduje się odkurzacz.

Etykiety suchościeralne i kredowe do organizacji przestrzeni kuchennej

Każdy miłośnik gotowania rozumie co znaczy, gdy w kuchni zaczynają piętrzyć się składniki spożywcze. Szczególnie dotyczy to smakoszy, dla których codzienne gotowanie dla rodziny jest prawdziwą przyjemnością. Gromadzą oni zwykle w kuchni różne rodzaje produktów, przypraw, dodatków, które zużywa się powoli dopasowując do coraz to bardziej wymyślnych potraw. W takich kuchniach potrzebna jest szczególnie przemyślana logistyka i dobra organizacja przestrzeni. Pomogą w tym etykiety suchościeralne i kredowe , samoprzylepne i o różnych kształtach. Wystarczy dotknąć nimi do słoika, pojemnika czy pudełka, by natychmiast się do niego przykleiły. Na ich powierzchni łatwo napisać nazwę produktu a jeszcze łatwiej zetrzeć go i zastąpić innym. W ten sposób żaden z użytkowników kuchni nie pomyli produktów i nie zepsuje potrawy. Etykiety spełniają doskonale swoją rolę w oznakowaniu przetworów na zimę czy w organizacji przestrzeni piwnicy. To praktyczny sposób na utrzymanie porządku a przede wszystkim bezpieczeństwo żywności.
Etykiety samoprzylepne i kredowe

Oświetlone ścieżki w kuchni i łazience

Wielopokoleniowe rodziny mieszkające w jednym mieszkaniu czy domu muszą stosować mądre triki zapewniające wszystkim użytkownikom komfort i bezpieczeństwo. Jednym z nich jest właściwe oświetlenie, ważne szczególnie dla osób starszych korzystających w nocy z łazienki, czy też dla tych, którzy w nocy podjadają. To dla nich montuje się w listwach przypodłogowych czy postumentach mebli kuchennych oświetlenie ledowe. Małe lampki zapewniają w nocy bezpieczny szlak do łazienki i kuchni, dodatkowo przy użyciu kolorowych światełek tworzą urokliwy klimat wnętrz.

Jednolita podłoga - jednakowa przestrzeń

Jednym z ciekawych trików na organizację domowej przestrzeni, szczególnie w małych mieszkaniach, jest zastosowanie w całym mieszkaniu jednej charakterystycznej podłogi. Dzięki temu łatwo uzyskuje się wrażenie otwartej i skoncentrowanej przestrzeni. Otwierając drzwi do każdego pomieszczenia, to podłoga będzie przykuwała wzrok i łączyła optycznie każdy metr mieszkania. Zacierają się w ten sposób granice pomieszczeń zachowując jednocześnie swoją odrębną funkcjonalność.

Umiejętna organizacja przestrzeni mieszkalnej jest sztuką, z którą warto się zapoznać i w miarę możliwości wdrażać tak, by podnosić na wyższy poziom zarówno estetykę jak i funkcjonalność!

Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć
Udostępnij wpis:   
Ostatnio oglądałeś
Zapytaj na czacie