info@wally.com.pl  32 720 94 75
KontaktO nasBlogZamówienia indywidualneNowości

Chyba każdy z nas doświadczył kiedyś poczucia zagubienia w cudzym mieszkaniu, szczególnie kuchni czy łazience. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ każdy dom i każda rodzina wypracowuje sobie własne zwyczaje na organizację domowej przestrzeni. Domownicy czy użytkownicy, nawet gdy początkowo wymagało to od nich starań, z czasem przyzwyczajają się do zastanej logistyki, poruszają się po domu już mechanicznie i nie analizują porządku, chyba, że coś nagle się zmieni…


Możesz jednak przystosować swój dom bądź mieszkanie tak, aby było przyjazne zarówno dla domowników jak i dla Twoich gości! Pomocne w tym temacie okażą się nasze sprytne i praktyczne sposoby, dzięki którym Twoje wnętrza będą wyjątkowo przyjazne a jednocześnie estetyczne!

Wyraźne ciągi komunikacyjne

Od dziecka uczymy się, że chodzimy i jeździmy prawą stroną, pierwszeństwo ma osoba wychodząca przed wchodzącą, po schodach też chodzimy prawą stroną, w kuchni montujemy drzwi otwierane na zewnątrz etc. Dlaczego tak restrykcyjnie? Dla bezpieczeństwa. Ciągi komunikacyjne to ważny element logistyki poruszania się w przestrzeni publicznej, ale, wbrew pozorom, również w domu. Dlatego organizując przestrzeń domowego ogniska również powinno się zachować proste i niezakłócone żadnymi meblami ciągi komunikacyjne. Czasem jest to bardzo trudne, szczególnie w małych mieszkaniach, ale zawsze należy dołożyć wszelkich starań, by te najważniejsze trasy w domu były wolne od przeszkód. Nie stawiamy zatem fotela blisko drzwi, czy nadmiaru szafek na buty w przedpokoju. Pośpiech uczyni z nich niebezpieczne dla nas przeszkody.

Jak zorganizować tak uporządkowaną przestrzeń w poszczególnych pomieszczeniach?

Sypialnia

Choć to strefa prywatna i z reguły nie zagląda tu nikt poza domownikami, nie możemy jej pominąć w organizacji przestrzeni. Tutaj doskonale sprawdzą się wszelkie metalowe kosze, skrzynie oraz komody z szufladami. Im mniej rzeczy na wierzchu, tym bardziej przytulna i uporządkowana sypialnia - a co za tym idzie, głowa oraz myśli. Uporządkowana sprzyja również relaksowi i wypoczynkowi, co powinniśmy docenić, zwłaszcza w sypialni.

Łazienka

Łazienkowe rytuały rządzą się swoimi prawami. Kiedy wszystko mamy pod ręką, zajmują nam mniej czasu, dzięki czemu możemy szybciej zwolnić łazienkę pozostałym domownikom. To w łazience najczęściej trzymamy również apteczkę oraz inne higieniczne akcesoria. Warto je posegregować oraz opisać, tak aby nikt nie miał wątpliwości co znajduje się w środku pudełka czy też organizera!

Kuchnia

To chyba najtrudniejsza przestrzeń do uporządkowania! Starajmy się więc nie zagracać blatów. To miejsce do pracy, przygotowywania kanapek i składników do obiadu. W jego pobliżu mogą się znaleźć deski do krojenia, noże i przyprawniki. Bliżej kranu ustawmy ociekacz na sztućce, zaś w zlewie przyda się organizer na akcesoria do zmywania naczyń. A przyprawy? To z nimi mamy często największy problem. Brak ich segregacji zaowocuje chaosem do nie okiełznania, dlatego najlepiej będzie, jeśli przesypiesz je do słoiczków bądź pudełek i opiszesz, na przykład sprytnymi etykietami samoprzylepnymi!

Wszystko do sprzątania ...razem

Bez względu na wielkość mieszkania warto pokusić się o taką organizację przestrzeni, by wszystkie przedmioty służące do sprzątania i porządkowania mieszkania skupić w jednym miejscu. Optymalnie jest, gdy dysponuje się chociaż najmniejszym z możliwych pomieszczeń, by tam umieścić odkurzacze, szczotki, deski do prasowania, wszelkie zapasy ścierek i ściereczek oraz środki czystości. Warto tam umieścić również zapasy karmy dla zwierząt, a nawet pralkę. Takie zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich narzędzi sprawi, że ograniczymy chaos w innych pomieszczeniach a jako bonus otrzymamy brak wymówek reszty rodziny, że nie wiedziała gdzie tym razem znajduje się odkurzacz.

Etykiety suchościeralne i kredowe do organizacji przestrzeni kuchennej

Każdy miłośnik gotowania rozumie co znaczy, gdy w kuchni zaczynają piętrzyć się składniki spożywcze. Szczególnie dotyczy to smakoszy, dla których codzienne gotowanie dla rodziny jest prawdziwą przyjemnością. Gromadzą oni zwykle w kuchni różne rodzaje produktów, przypraw, dodatków, które zużywa się powoli dopasowując do coraz to bardziej wymyślnych potraw. W takich kuchniach potrzebna jest szczególnie przemyślana logistyka i dobra organizacja przestrzeni. Pomogą w tym etykiety suchościeralne i kredowe , samoprzylepne i o różnych kształtach. Wystarczy dotknąć nimi do słoika, pojemnika czy pudełka, by natychmiast się do niego przykleiły. Na ich powierzchni łatwo napisać nazwę produktu a jeszcze łatwiej zetrzeć go i zastąpić innym. W ten sposób żaden z użytkowników kuchni nie pomyli produktów i nie zepsuje potrawy. Etykiety spełniają doskonale swoją rolę w oznakowaniu przetworów na zimę czy w organizacji przestrzeni piwnicy. To praktyczny sposób na utrzymanie porządku a przede wszystkim bezpieczeństwo żywności.

Oświetlone ścieżki w kuchni i łazience

Wielopokoleniowe rodziny mieszkające w jednym mieszkaniu czy domu muszą stosować mądre triki zapewniające wszystkim użytkownikom komfort i bezpieczeństwo. Jednym z nich jest właściwe oświetlenie, ważne szczególnie dla osób starszych korzystających w nocy z łazienki, czy też dla tych, którzy w nocy podjadają. To dla nich montuje się w listwach przypodłogowych czy postumentach mebli kuchennych oświetlenie ledowe. Małe lampki zapewniają w nocy bezpieczny szlak do łazienki i kuchni, dodatkowo przy użyciu kolorowych światełek tworzą urokliwy klimat wnętrz.

Jednolita podłoga - jednakowa przestrzeń

Jednym z ciekawych trików na organizację domowej przestrzeni, szczególnie w małych mieszkaniach, jest zastosowanie w całym mieszkaniu jednej charakterystycznej podłogi. Dzięki temu łatwo uzyskuje się wrażenie otwartej i skoncentrowanej przestrzeni. Otwierając drzwi do każdego pomieszczenia, to podłoga będzie przykuwała wzrok i łączyła optycznie każdy metr mieszkania. Zacierają się w ten sposób granice pomieszczeń zachowując jednocześnie swoją odrębną funkcjonalność.

Umiejętna organizacja przestrzeni mieszkalnej jest sztuką, z którą warto się zapoznać i w miarę możliwości wdrażać tak, by podnosić na wyższy poziom zarówno estetykę jak i funkcjonalność!

Udostępnij wpis:   
Zapytaj na czacie
Ostatnio oglądane

Ostatnio oglądane