Folia kredowa czy farba tablicowa? Krótki poradnik.

Ściany w naszym mieszkaniu i domu mają magiczną moc – odpowiednio pomalowane oraz udekorowane potrafią nadać wnętrzu unikalnego charakteru. Ciekawą formą ich aranżacji jest nałożenie na nich specjalnej warstwy, dzięki której można je przyozdobić własnoręcznie, tworząc na nich wyjątkowe wzory. W jaki sposób? Odpowiedzią na to są folie kredowe i farby tablicowe, które świetnie sprawdzą się również w przypadku dzieci, które szczególnie lubią pisać po ścianach. Po jakie rozwiązanie sięgnąć? Aby rzetelnie podjąć decyzję, która opcja okaże się dla nas najlepszym wyborem, najpierw należy poznać wady oraz zalety każdej z możliwości. Zapoznaj się z krótką charakterystyką poszczególnych produktów i zdecyduj, który z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Folia kredowa i farba tablicowa – sposób na unikalną dekorację wnętrza

Sposobów na udekorowanie domu jest wiele – wiele osób lubi jednak przełamywać standardy i tworzyć aranżację, jakich nie ma nikt inny. Doskonałym tego przykładem są rysunki ścienne, które mogą doskonale oddać charakter wnętrza, a także domowników – w końcu w ich przypadku ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Tradycyjne pisanie po ścianie nie kojarzy się jednak z niczym dobrym (na myśl od razu przychodzą „dzieła” dzieci, które sięgają po flamastry i długopisy i tworzą swoje pierwsze malunki). Ale czy tak zawsze musi być?

W dzisiejszych czasach sprawa wygląda nieco inaczej – niezależnie od tego, czy mówimy o najmłodszych psotnikach, czy starszych osobach, za sprawą folii kredowej i farby tablicowej każdy może być domowym artystą, który w wyjątkowy sposób udekoruje dom. Są to materiały, dzięki którym bez obaw można pisać po ścianie – za sprawą swojej struktury zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie umożliwia łatwe zmazanie tego, co zostało naniesione na ścianę.

Ale co wybrać? Mamy nadzieję, że poniższe porównanie obu rozwiązań pomoże Ci wybrać opcję dopasowaną do Twoich wymagań.

tablica kredowa

Folia kredowa

Folia to wygodne rozwiązanie, które sprawia, że już w kilka chwil możemy cieszyć się kredową powierzchnią w naszym domu. Dzięki niej unikniemy niepotrzebnego bałaganu przy aplikacji folii oraz przez długi czas będziemy cieszyć się jej świetnym wyglądem.

Do największych zalet folii kredowej zaliczyć można:

  • wysoka jakość oraz wytrzymałość materiału,
  • łatwość w docięciu produktu do odpowiedniego rozmiaru,
  • łatwy i czysty montaż,
  • możliwość demontażu tablicy,
  • możliwość wycięcia fantazyjnych kształtów.

Jakie wady ma tablica kredowa?

Niestety - folia kredowa ma również swoje minusy.

Najistotniejszą wadą folii kredowej wydaje się być brak możliwości przeniesienia jej w inne miejsce. Raz zaaplikowana na wybranej powierzchni, pozostanie tam aż do czasu jej demontażu,a po jej zdjęciu nie będzie możliwy powtórny montaż. Jeśli poszukujesz produktu tego typu, zapoznaj się z ofertą tablic kredowych na podkładzie PCV z oferty wally.com.pl

Farba tablicowa

Farba tablicowa jest droższym wyborem niż folia kredowa. Zakładając, że nasza ściana może wymagać kilkukrotnego malowania dla pełnego efektu, potrzebne może okazać się kilka puszek tego rodzaju farby. Po wyschnięciu jednak tworzy ona matową (lub półmatową) powłokę ścienną, która odporna jest na ścieranie na mokro oraz szorowanie. Dzięki temu farba tablicowa świetnie sprawdza się do stworzenia zmywalnego kalendarza, planera czy tablicy informacyjnej na ścianie.

Jakie są zalety farby tablicowej?

Pierwszą wadą, o której należy wspomnieć, jest trudny proces usuwania farby z powierzchni ściany. Jest on oczywiście możliwy, jednak niezwykle żmudny. Aby usunąć farbę ze ściany, należy posłużyć się papierem ściernym i trzeć…dopóki nie zobaczymy warstwy ściany bazowej.

Z pewnością wymaga to dużo czasu oraz cierpliwości. Musimy wiedzieć również, że ten typ farby posiada bardzo intensywny zapach, który w remontowanym pomieszczeniu może utrzymywać się nawet powyżej miesiąca. Również po pomalowaniu ściany, powinniśmy odczekać około 30 dni, zanim zaczniemy jej używać, żeby upewnić się, że wszystkie warstwy farby (a może być ich nawet kilka!) zdążyły już zupełnie wyschnąć.

Możliwe, że nawet pomimo naszych usilnych starań o utrzymanie ściany w doskonałej czystości na jej powierzchni powstaną uszkodzenia i zarysowania, które mocno obniżą walory wizualne ściany. W tym wypadku koniecznością może okazać się jej ponowne pomalowanie.

Podsumowując, do największych wad malowania farbą tablicową, zaliczyć trzeba:

  • stosunkowo wysoka cena farb tego typu,
  • mała wydajność oraz ryzyko, że potrzebna okaże się większa ilość farby,
  • trudny proces usuwania farby z powierzchni ściany,
  • uciążliwy zapach utrzymujący się po malowaniu,
  • długi czas schnięcia farby.
tablica kredowa
Tablica kredowa w dowolnym rozmiarze z oferty wally.com.pl.

Tablica kredowa czy farba tablicowa?

Która z opcji wygrywa nasz ranking? Jeśli chodzi o praktyczną stronę całego przedsięwzięcia, zdecydowanie wygrywa folia kredowa. Istotną kwestią okazała się tutaj czystość i łatwość aplikacji oraz demontażu, której bardzo brakuje jej odpowiednikowi w postaci farby. Dużym plusem okazuje się również możliwość natychmiastowego skorzystania z tablicy po jej zamontowaniu.

Farba tablicowa bardziej praktyczna okaże się, jeśli chcemy pokryć nią duże powierzchnie oraz ciężko dostępne miejsca, w których folia kredowa mogłaby nie zdać egzaminu.

Przekonaj się jak łatwo i szybko możesz stworzyć kredową powierzchnię w swoim domu! Na stronie sklepu internetowego Wally znajdziesz tablice kredowe, które wykorzystasz np. jako powierzchnie reklamowe Twojego lokalu, kreatywną zabawkę dla dzieci i na wiele innych sposobów!

Udostępnij wpis:   
Galeria zdjęć
Ostatnio oglądałeś