Jak przykleić naklejkę na ścianę? Krok po kroku aż do osiągnięcia niesamowitego efektu

Każdy z nas czuje czasem potrzebę wprowadzenia świeżości do wnętrza swojego mieszkania oraz domu. Jednak na samą myśl o generalnym remoncie nie jednemu robi się słabo. Na szczęście jest na to bardzo łatwy sposób! Wystarczy, że wiesz, jak przykleić naklejkę na ścianę. Proste, prawda? By efekt końcowy był zachwycający, cały proces montażu musi przebiegać zgodnie z instrukcją. Jak to robić i na co zwrócić szczególną uwagę? Z tym poradnikiem z pewnością unikniesz popełnienia błędów, które mogłyby Cię kosztować nie tylko sporo zmarnowanego czasu, ale także pieniędzy. Zatem zachęcamy do dalszej części artykułu, w którym zostało omówione krok po kroku jak równo przykleić naklejki na ścianę – zespół Wally.

Przyklejanie naklejek, a odpowiednie przygotowanie – o czym warto pamiętać?

Jeżeli i Ty zastanawiasz się, jak przykleić naklejkę na ścianę, wiedz, że kluczowe jest jej odpowiednie przygotowanie. Ściana musi być czysta, sucha i gładka. Wszelkie nierówności, wilgoć czy kurz mogą wpłynąć na to, jak dobrze naklejka przylega do powierzchni. Jeśli pominiesz ten krok, nie będziesz w stanie wykonać prawidłowo zadania. 

Na początek powinieneś zorganizować sobie najważniejsze rzeczy, które mogą Ci się przydać, są to m.in.:

  • czysta ścierka,
  • denaturat lub benzyna ekstrakcyjna,
  • rakla,
  • taśma samoprzylepna,
  • igła.

Zastanawia Cię, do czego podczas montażu naklejki może przydać się igła lub taśma? W dalszej części artykułu przedstawimy Ci kilka praktycznych wskazówek, do których będą one potrzebne. Oczywiście nie ze wszystkich wymienionych przedmiotów musisz korzystać, ale z doświadczenia wiemy, że warto je mieć pod ręką. 

Przyklejanie naklejek a ich odpowiednie rozplanowanie na ścianie

Wybór naklejki na ścianę to nie lada wyzwanie. W sklepie Wally znajdziesz wiele stylów i kategorii, od minimalistycznych abstrakcji po kolorowe ilustracje dla dzieci. Ważne jest, aby dokonać wyboru, który najlepiej pasuje do waszego stylu i atmosfery, jaką chcecie stworzyć. Kiedy już zdecydujecie, jaką naklejkę chcecie, kolejnym krokiem jest określenie, gdzie chcecie ją przykleić. Przyklejenie naklejki na odpowiedniej wysokości i w odpowiednim miejscu to klucz do osiągnięcia niesamowitego efektu.

Zastanawiasz się, czy samemu będziesz w stanie przykleić naklejkę? Z pewnością nie będzie to łatwe, ale nie jest niemożliwe. Pomoc drugiej osoby przy naklejkach niewielkich rozmiarów nie będzie aż tak potrzebna, jak w przypadku naklejek wieloelementowych – wtedy warto mieć kogoś blisko siebie.

Szukasz pomysłu na zaaranżowanie swojego mieszkania? Zajrzyj na naszego bloga, gdzie omówiliśmy aranżacje z naklejkami ściennymi.

Naklejka na ścianę dmuchawiec

Naklejka na ścianę dmuchawiec przyciąga wzrok mimo swojej prostoty i minimalizmu.

Jak przykleić naklejkę na ścianę świeżo po malowaniu?

Jest to bardzo ważna kwestia, którą nie bez powodu poruszamy już teraz. Bez względu na to czy chcesz przykleić fototapetę, naklejki drukowane czy tablice samoprzylepne – możesz je montować dopiero po upływie przynajmniej 14 dni od momentu pomalowania ścian. W innym razie mogą się one po prostu odkleić. Co więcej, warto wiedzieć, że farby zmywalne, plamoodporne, fasadowe oraz te o dużej zawartości lateksu sprawiają, że przyczepność nie jest zbyt dobra, dlatego najpierw zaleca się przeprowadzenie testowego przyklejania. 

Przyklejanie naklejki na ścianę może wydawać się skomplikowane, ale jeśli podchodzisz do tego procesu z odpowiednią starannością, jest to zadanie prostsze, niż się wydaje. Zaczynając od odklejenia naklejki od podkładu, po powolne i ostrożne przyklejenie jej do ściany, każdy krok ma znaczenie. Kluczem jest cierpliwość. Idź powoli, centymetr po centymetrze, aby uniknąć powstania bąbelków powietrza lub zagięć.

Naklejka przedstawiająca kwiat

Naklejka przedstawiająca kwiat z uwagi na jednokolorowy design z łatwością dopełni każdą aranżację.

Jak przykleić naklejkę na ścianę – zapoznanie z procesem montażu

Gdy już wiesz, na co należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do montażu, przyszedł czas, aby skupić się na tym, jak wygląda prawidłowe przyklejanie naklejek. Cały proces przedstawimy krok po kroku, aby wszystkie etapy były dla Ciebie zrozumiałe i łatwe do opanowania. Zatem, jak przykleić naklejkę na ścianę? 

Przyklejanie naklejki zacznij od przygotowania powierzchni

Pierwszym i niezwykle ważnym krokiem jest zadbanie o powierzchnię, na której ma się znaleźć naklejka. Bez względu na to czy zamierzasz ją przykleić na ścianie, szybie, meblach czy innej gładkiej powierzchni – musisz je oczyścić. Powłoki malarskie najlepiej przetrzyj ściereczką, aby pozbyć się kurzu, natomiast podłoża, które nadają się do odtłuszczenia chemicznego – przemyj benzyną ekstrakcyjną lub alkoholem izopropylowym.

Odpowiednie przygotowanie naklejki

Najczęściej naklejki pakowane są w kartonowe tuby, dzięki czemu nie są one podatne na uszkodzenia, na które narażone są podczas transportu. Wyjmij naklejkę z opakowania, rozłóż na płaskiej powierzchni (wzorem do dołu) i przy użyciu raklu lub ścierki staraj się delikatnie wygładzać powierzchnię papieru

Jak przykleić naklejkę na ścianę by było równo? Rozplanuj miejsce

Czas najwyższy, aby dokładnie rozplanować, w którym miejscu powinna znaleźć się naklejka. W tym celu pomocna może okazać się taśma samoprzylepna, dzięki której unikniesz naklejania naklejki „w ciemno”. Będziesz w stanie zobaczyć, jak się prezentuje oraz czy wybrany obszar jest odpowiedni. W ten sam sposób możesz przymocować naklejkę wieloelementową, przy której niezwykle istotne jest dopasowanie do siebie elementów, aby tworzyły współgrającą kompozycję. W tym przypadku przydałby się ktoś do pomocy – zawsze warto usłyszeć dodatkową opinię. 

Przyszedł czas na usunięcie papieru podkładowego

Gdy już dokładnie wypozycjonowałeś naklejkę zacznij od jej narożnika odklejać kratkowany papier – musisz być bardzo precyzyjny, aby żadna część wzoru na nim nie pozostała. Jeżeli tak się stanie, spróbuj ponownie ją przykleić do papieru i kontynuuj przerwaną czynność. Odklej około 40 cm papieru podkładowego i staraj się, aby nie dociskać naklejki do naklejanej powierzchni.

Naklejka z zarysem motylka i kwiatka

Naklejka z zarysem motylka i kwiatka będzie doskonale komponowała się w eleganckim salonie kosmetycznym, spa oraz w innym wnętrzu poświęconemu pięknym chwilom. 

Przyklejanie naklejki na ścianie

Naklejka w sporej części znajduje się na wybranej przez Ciebie powierzchni i w odpowiednim miejscu? Świetnie! Teraz możesz zająć się jej przyklejaniem za pomocą rakli. Niezwykle ważny i zarazem trudny krok, od którego w dużej mierze zależy efekt końcowy. Jak przykleić naklejkę na ścianę, by uniknąć bąbelków powietrza? Dociskaj naklejkę raklą – przesuwając ją poziomymi pasami ku dołowi

Gdy przykleisz ok. 20 cm, możesz odkleić kolejną część papieru podkładowego, po czym powtarzaj tę czynność wraz z mocowaniem za pomocą rakli aż do przyklejenia całej naklejki.

Usuwanie papieru transportowego

Na tym etapie musisz odkleić papier transportowy. Co ważne, rób to wolno, równym tempem i równolegle do powierzchni. Obserwuj bardzo uważnie czy wszystkie fragmenty wzoru na pewno pozostają na powierzchni, w innym razie musisz wrócić kilka centymetrów i ponownie przez papier dociśnij brakującą część tak, aby przykleiła się razem z resztą. 

Ocena końcowa i weryfikacja – to już ostatni krok

Przyszedł czas, aby ocenić wykonaną pracę i sprawdzić, czy naklejka, aby na pewno dobrze przylega do powierzchni. Może się tak zdarzyć, że zauważysz niewielkie bąbelki powietrza, które znajdują się pod naklejką – nic się nie martw. Do ich pozbycia się wykorzystaj niewielką igłę, którą należy je nakłuć, a następnie sięgnij po miękką ścierkę i delikatnie wygładź powierzchnię. Gotowe!

Naklejka z wieżą Eiffela

Twoje dziecko marzy o wycieczce do Francji? Naklejka z wieżą Eiffela z pewnością będzie trafionym pomysłem na prezent!

Wprowadź odrobinę magii do innych powierzchni – przyklejanie naklejki na samochód i szybę

Choć naszym głównym celem było pokazać, jak przykleić naklejkę na ścianę, nie chcemy zatrzymać się tylko na tym. Przyklejanie naklejki na samochód czy na szybę to również świetny sposób na dodanie odrobiny osobistego stylu do codziennego życia, tak samo jak sięganie po etykiety samoprzylepne z własnym nadrukiem.

Niesamowity efekt końcowy zależy nie tylko od wybranego wzoru naklejki, ale także odpowiedniego przygotowania i przeprowadzania montażu krok po kroku według ustalonych zasad. Dlatego, jeżeli podejdziesz do tego z pełnym zaangażowaniem i odrobiną cierpliwości to z pewnością i Ty będziesz mógł cieszyć się nowym, pięknym designem. 

Szukasz modnych dekoracji do domu, mieszkania, a może biura? Odwiedź sklep z ozdobami ściennymi Wally i wybierz coś dla siebie!

Udostępnij wpis:   
Galeria zdjęć
Ostatnio oglądałeś