Władysław Podkowiński reprodukcje obrazów

/ 5 ()

Władysław Podkowiński ps. Andrzej Ansgary (ur. 4 lutego 1866 w Warszawie, zm. 5 stycznia 1895) to jeden z pierwszych polskich przedstawicieli i ekspresjonizmu. Edukację artystyczną rozpoczął w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, kilka lat spędził również w Paryżu, ucząc się misternej sztuki władania pędzlem. Choć na początku swojej artystycznej drogi bliski był mu impresjonizm, pod koniec życia (najprawdopodobniej w wyniku traumatycznych przeżyć oraz nieuleczalnej choroby) zainteresował się symbolizmem i w jego obrębie tworzył aż do końca swoich dni.

Jednym z jego najbardziej znanych obrazów jest Szał uniesień, który niesie ze sobą niezwykłą, romantyczną historię. Z przyczyn bliżej nieokreślonych (prawdopodobnie z powodu trudnej, nieszczęśliwej miłości) Podkowiński próbował zniszczył swój obraz, tnąc go nożem - udało się go jednak zachować. Do dziś możemy obserwować szramę, która przebiega przez sam środek płótna.

Podkowiński tworzył również dla najważniejszych warszawskich ilustrowanych czasopism, ilustrował również książki i kalendarze.

Skrajne ubóstwo oraz ciągłe problemy finansowe w których żył artysta, doprowadziły do jego przedwczesnej śmierci w wieku 29 lat. Zmarł na ciężką niewydolność płuc.

Wybrane dzieła: Szał uniesień, Portret Wincentyny Korskiej, Ulica Nowy Świat w Warszawie w dzień letni, Ulica Nowy Świat w Warszawie w dzień zimowy.

Ostatnio oglądałeś
Odkryj
54 tysięcy zadowolonych klientów
54 tys. udanych realizacji
Słuchamy Cię, dbamy o szczegóły, dotrzymujemy terminów.
Gwarancja satysfakcji i przyjacielskiej obsługi
Gwarancja 100% satysfakcji
Przyjacielska obługa, fachowe doradztwo i znakomite produkty.
Bezpieczne i wygodne zakupy
Bezpieczne i wygodne zakupy
Kup online, zamów mailowo lub telefonicznie.