Władysław Podkowiński ps. Andrzej Ansgary (ur. 4 lutego 1866 w Warszawie, zm. 5 stycznia 1895) to jeden z pierwszych polskich przedstawicieli i ekspresjonizmu. Edukację artystyczną rozpoczął w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, kilka lat spędził również w Paryżu, ucząc się misternej sztuki władania pędzlem. Choć na początku swojej artystycznej drogi bliski był mu impresjonizm, pod koniec życia (najprawdopodobniej w wyniku traumatycznych przeżyć oraz nieuleczalnej choroby) zainteresował się symbolizmem i w jego obrębie tworzył aż do końca swoich dni.
Jednym z jego najbardziej znanych obrazów jest Szał uniesień, który niesie ze sobą niezwykłą, romantyczną historię. Z przyczyn bliżej nieokreślonych (prawdopodobnie z powodu trudnej, nieszczęśliwej miłości) Podkowiński próbował zniszczył swój obraz, tnąc go nożem - udało się go jednak zachować. Do dziś możemy obserwować szramę, która przebiega przez sam środek płótna.
Podkowiński tworzył również dla najważniejszych warszawskich ilustrowanych czasopism, ilustrował również książki i kalendarze.
Skrajne ubóstwo oraz ciągłe problemy finansowe w których żył artysta, doprowadziły do jego przedwczesnej śmierci w wieku 29 lat. Zmarł na ciężką niewydolność płuc.
Wybrane dzieła: Szał uniesień, Portret Wincentyny Korskiej, Ulica Nowy Świat w Warszawie w dzień letni, Ulica Nowy Świat w Warszawie w dzień zimowy.
Władysław Podkowiński, będąc jednym z wybitnych przedstawicieli impresjonizmu, zyskał uznanie dzięki swojej unikalnej zdolności do uchwycenia esencji chwili bez zbędnego detalu. Jego prace, pełne dynamiki i emocji, odzwierciedlają zaangażowanie artysty w eksplorowanie i rozwijanie impresjonistycznych idei. Malując głównie plenery, Władysława Podkowińskiego w mistrzowski sposób przedstawiał zmieniające się światło i jego wpływ na kolor, co czyni jego obrazy niezwykle cenionymi wśród kolekcjonerów i krytyków sztuki.
Impresjonizm, który narodził się w XIX wieku we Francji, zrewolucjonizował świat sztuki, odrzucając tradycyjne techniki na rzecz bardziej bezpośredniego, spontanicznego wyrazu. Charakteryzujący się lekkimi pociągnięciami pędzla oraz jasnymi, żywymi kolorami, impresjonizm skupia się na przedstawianiu chwilowych wrażeń oraz subtelnych zmian światła i koloru. Artyści tej epoki eksperymentowali z nowymi technikami malowania, które pozwalały na uchwycenie efemerycznych momentów z codziennego życia, co do dzisiaj inspiruje miłośników sztuki.